Segunda-feira, 25/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

A e keni ditur?

A e keni ditur?

kamera

 

A e keni ditur?

Fjala camera rrjedh nga arabishtja kamer (hene), qe ka konceptin e reflektimit te drites se diellit nga hena.

Ibn Hajthem, shkencetar musliman, e ka zbuluar dhe zhvilluar kameren e pare permes studimit te tij ne fiziken optike: natyra e te parit dhe perthyerja e drites.

 

(Visited 147 times, 1 visits today)
Tags:
Top