Sábado, 23/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

A e keni ditur !?

A e keni ditur !?

gjaku
Nje qelize e kuqe e gjakut udheton neper tere trupin dhe pastaj kthehet serish nga eshte nisur vetem per me pak se 20 sekonda.

Allahu thote ne Kur’an:
”Po edhe në veten tuaj. A nuk jeni kah e shihni ?”
(Dharijat, 20)

Nese te 600 muskujt e njeriut do te tkurreshin pernjeheresh dhe ne nje drejtim te vetem, njeriu do munde te ngriste nje peshe prej 25 toneve. Cfare ndertimi i mrekullueshem nga Allahu teala.

Allahu thote ne Kur’an:
”Po edhe në veten tuaj. A nuk jeni kah e shihni ?”
(Dharijat, 20)

*Mushkerite permbajne mbi 300, 000 milion kapilare gjaku (ene te imeta te gjakut). Nese ato do shtriheshin dhe do bashkoheshin njera me tjetren, ato do perbenin nje gjatesi prej 2400 km.

anatomia e njeriut

*Testikujt e meshkujve prodhojne cdo dite 10 milion qeliza spermatike ne dite, te mjaftueshme per te ripopulluar tere planetin per vetem 6 muaj.

*Kocka e njeriut eshte e fuqishme sikur graniti ne mbajtjen e peshes. Nje kocke me madhesi sa pakoja e qibritit munde te mbaje peshen prej 9 tonesh, qe eshte 4 here me shume se qe munde te mbaje nje guri.

*Cdo thua i gishtave te dres dhe gishtave te kembes kerkon nje kohe prej 6 muajve per tu rritur nga baza deri ne maje.

Allahu thote ne Kur’an:
”Po edhe në veten tuaj. A nuk jeni kah e shihni ?”
(Dharijat, 20)

*Kur ju flini ju riteni per 8mm. Diten tjeter ju ktheheni ne gjatesine qe kishit me heret. Aresyeja e kesaj eshte pasi disqet kercore shtypen sikurse sfyngjeri nga ndikimi i forces se gravitetit kur ju qendroni ne kembe apo ulur.

*Nje person ne vendet perendimore mesatarishte konsumon 50 000 tone te ushqimit te ngurte dhe pine 50,000 litra leng gjate tere jetes se tij.

*Cdo veshke permban 1 milion filtera te veqante. keta filter – filtrojne mesatarishte 1.3 litra te gjakut per nje minute, dhe eliminojne deri ne 1.4 litra urine ne dite.

*Muskujt te cilet mundesojne qe syte te fokusohen ne ndonje gje, levizin ne drejtime te ndryshme per 100,000 here ne dite.10. The focusing muscles of the eyes move around 100,000 times a day. Per ti dhene muskujve nje stervitje te ketille pra nje ushtrim te ketille ju do duhej te ecni cdo dite nga 80 km.

*Per 30 minuta nje trup mesatar jep nxehtesi me sasi te mjaftueshme per te vluar nje sasi uji prej afersishte 2 litrash.

*Syte pranojne afersishte 90% te gjithe informatave qe neve na vijne, duke na bere ne krijesa me baze vizuale. Pra 10 % te informatave tjera i marrim me veshe, me prekje, me nuhatje dhe me shijim.

*Vezoret femerore permbajne afersishte gjysme milioni qeliza veze femerore edhe pse vetem 400 prej tyre do e kene mundesine te formojne nje jete te re.

Allahu thote ne Kur’an:
”Po edhe në veten tuaj. A nuk jeni kah e shihni ?”
(Dharijat, 20)

Tags: