Sábado, 15/8/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

E dinit se leximi na bën edhe më të lumtur?

E dinit se leximi na bën edhe më të lumtur?

Libri dhe leximi na japin jo vetëm njohuri, por edhe na shtojnë lumturinë. Në këtë përfundim kanë arritur një grup studiuesish italianë në Universitetin e Romës, të cilët kanë kryer një anketim me lexues dhe jo lexues.

Sipas të dhënave, rezultoi se indeksi i lumturisë tek lexuesit ishte 7.44, ndërsa tek jo-lexuesit, 7.21. Dhe nuk mbaron me kaq. Disa nga avantazhet e tjera të leximit janë këto:

-Të lexosh është njëfarë terapie!

Quhet biblioterapia dhe na ndihmon ta heqim mendjen nga hallet dhe problemet e përditshme.

-Promovon pozitivitetin!

Qendra Kërkimore e Universitetit të Romës, arritën në përfundimin se lexuesit kanë më shumë gjasa të jetojnë emocione pozitive sesa ata që nuk hapin një libër me vite të tëra./tesheshi.com/

(Visited 36 times, 1 visits today)
Top