Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

E dini sa nxënës ka shkolla më e madhe në botë?

E dini sa nxënës ka shkolla më e madhe në botë?

Në fillimet e saj kjo ndërtesë kishte vetëm pesë nxënës, tani
“City Montessori School” në Indi, është shkolla me e madhe në botë me 47 mijë nxënës. Ajo ka aq shumë nxënës sa mund të mbushë një stadium.

india shkolla me e madhe ne bote

Shkolla e njohur si CMS ka punësuar një ushtri prej 3.800 personash duke përfshirë mësuesit, personelin mbështetës, pastrues, shoferët madje edhe elektriçistë, marangozë, etj.
Shkolla ka mbi 1 mijë klasa mësimi, 3700 kompjutera ndërsa shpenzon mijëra paundë çdo vit për librat. Sot ajo ka 20 kampuse në të gjithë qytetin dhe është ende në rritje. /albeu/

Tags: