Domingo, 28/11/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

E çuditshme: Pas sulmit në tru, u bënë “persona tjerë”

E çuditshme: Pas sulmit në tru, u bënë “persona tjerë”

Foto: Ilustrim

Ekspertët thonë se nuk është e pazakontë që sulmi në tru të shkaktojë ndryshime psikike, emocionale dhe biheviorale, por disave dëmtimet në tru ua ndryshuan tërësisht jetën. Telegrafi ua sjellë rastet më interesante të tilla, të dokumentuara kohëve të fundit nga mjekësia..

1. E humbi aftësinë të ndjehet i trishtuar

68 vjeçari Malcolm Myatt pësoi një sulm që ia dëmtoi pjesën ballore të trurit që kontrollon emocionet. Si rezultat i kësaj, e humbi aftësinë që të ndjehet i trishtuar.

“Kurrë nuk jam depresiv. Brengat edhe ashtu nuk ndihmojnë. Patjetër se më me qejf do të isha gjithmonë i lumtur, e jo e kundërta. Prandaj, kjo është përparësi për mua”, ka thënë shoferi në pension i autobusit.

2. Lojtari i ragbit u bë floktar dhe homoseksual

Ish-lojtari i ragbit, Chris Birch, pësoi një goditje gjatë ushtrimeve. Kur u zgjua zbuloi se është homoseksual.

26-vjeçari para sulmit në tru ishte heteroseksual, i fejuar me një femër, por pastaj e ndërpreu lidhjen, e la profesionin e tij dhe u bë floktar.

3. Anglezi që flet vetëm e Uellsit

Pas dëmtimit të trurit të shkaktuar nga një sulm, 81-vjeçari anglez, Alun Morgan, ka harruar gjuhën e tij amtare. Ai nisi të flas gjuhën e Uellsit, të cilën kurrë nuk e kishte mësuar.

Morgan ishte rritur në Angli dhe shumicën e jetës së tij fliste vetëm anglisht. Në Uells herën e fundit ishte 70 vjet më parë.

Mjekët besojnë se përvoja Morganit është shkaktuar nga një çrregullim i trurit që quhet afazi: dëmtimi i pjesëve të trurit që rregullojnë përdorimin e gjuhës. Gjithashtu, ka indikacione se Morgan kishte mësuar pak gjuhën uellsiane kur ishte i ri. Si fëmijë ka jetuar me gjyshen e tij, që fliste këtë gjuhë, ndërsa gjatë Luftës së Dytë Botërore së bashku me fëmijët e tjerë u dërgua në Uells për të shpëtuar nga bombardimet gjermane.

4. Theksi i Xhamajkës

Linda Walker nga Newcastle, kur u zgjua pas një sulmi në tru, kuptoi se e kishte ndryshuar krejtësisht theksin e saj. Ekspertët besojnë se 60-vjeçarja ka një sindromë të theksit, një gjendje në të cilën pacientët flasin ndryshe pas dëmtimit të trurit. Linda është një nga 50 rastet me këtë sindromë në 65 vitet e fundit.

Asaj nuk i e pëlqen kjo që i ka ndodhur, sepse ndihet si një person tjetër.

“Motra ime thotë se tingëllojë italisht, vëllai im thotë se tingëllojë sllovakisht, e dikush tjetër si franceze e Kanadasë. Herën e fundit më thanë se flas si nga Xhamajka, diçka që nuk di ta shpjegoj”, thotë ajo.

5. Artisti digjital

Ken Walters nuk ishte tip artisti, para se të pësonte sulmin në tru më 2005. Pas një aksidenti të tmerrshëm, të cilin ai e mbijetoi, një ish-inxhinier mbeti në karrocë invalidi dhe i pa punë, gjë që rezultoi me depresion.

Kur gjërat nuk mund të bëheshin më keq, ai pësoi një sulm në tru. Por, hemorragjia cerebrale që mund ta bënte jetën e tij më të vështirë, rezultoi me dhunti të papritur. Walters nisi të zhvillohet si artist digjital, të krijojë një biznes dhe kompani të suksesshme në moshën 51 vjeçare.

6. E ndjen krahun e tretë

Kjo përvojë e pabesueshme i ka ndodhur një zviceraneje e cila pretendon se ndjen se e ka edhe një krah të tretë.

Mjekët e dërguan në teste, ndërsa neurologia e saj e quajti këtë fenomen të besueshëm. Në fakt, kur mjekët e pyetën gruan të lëvizte krahun e saj “fiktiv”, truri reagonte ashtu sikur ajo vërtet mund ta lëvizte. Kur mjekët i thanë të kruajë faqen, aktivizohen pjesët e trurit që ndërlidhen me të prekurit. Kështu, është aktivizuar edhe korteksi virtual gjë që indikon se ajo e sheh dhe e ndjenë vërtet krahun “fantazmë”. /Telegrafi/

Plotësim nga faqja jonë për të kuptuar realisht këtë fenomen lexoni këtë artikull dhe hjekni dyshimet.Mësoni të vertetën ! Islami shume mire sqaron kete fenomene. Rreth krijesave te quajtur xhin me shume artikuj kliko ketu

 

(Visited 138 times, 1 visits today)
Tags:
Top