Segunda-feira, 20/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Duhanpirja shkakton migrenen

Duhanpirja shkakton migrenen

Nje tjeter lajm i keq per te gjithe ata qe tymosin shume cigare gjate nje dite.

Sipas nje studimi te koheve te fundit, personat qe pijne me shume se 5 cigare ne 24 ore, mund te pesojne migrene. Ky studim eshte kryer nga nje grup shkencetaresh spanjolle dhe eshte publikuar ne revisten “Journal of Headache and Pain”.

Duhani eshte nje nga shkaktaret kryesore te dhimbjes se kokes dhe ne vecanti shkaktar i migrenes.

Pervec njerezve qe e kane te lindur kete semundje, duhanpiresit jane shume te ekspozuar dhe nese semundja shfaqet, atehere ata nuk kane mundesi ta kurojne per gjithe jeten e tyre./PK/.