Segunda-feira, 26/8/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Duaja e Nenes (ngjarje ne kohen e Musait alejhi selam ) Keshilla per nenat qe te luten per femijet e tyre dhe mos ti mallkojne

Duaja e Nenes (ngjarje ne kohen e Musait alejhi selam ) Keshilla per nenat qe te luten per femijet e tyre dhe mos ti mallkojne

Nje dite Musai.a.s duke biseduar me Allahun xh.sh. (me formen qe ia mundesio Allahu xh,sh. Musait.a.s. ) e pyeti Allahun.xh,sh– Kush do te me shoqeroje per ne xhenet, O i Lartmadheruar ? Allahu.xh.sh – Nje djalosh nga filan vendi …Musai.a.s kurioz te njoh djalin, niset per tek vendi. Mbrin dhe e sheh vetem nje shtepi te shkrete. Troket ne dere, del nje djalosh i rij. Hyn brenda dhe fillojne te bisedojne. Musai.a.s e pyet djaloshin – Me cilen jeton ?Djaloshi – Me nenen, eshte nga dhoma tjeter. Po cka ben ti me te ? e pyet Musai.a.s Kujdesem – ia kthen djali.

Po ajo eshte ne moshe, martohu ti shikoje jeten. – e sheh cfar djaloshi eshte Musai.a.s Nena ime do jete gjitheher, varesisht moshes. – ia kthen djaloshi,E sheh se djaloshi kembengules ndaj nenes se tij, e pyet a mund te takohem me nenen tende .
Po – ia kthen djaloshi.Dhe Musaia..s hyn ne dhome e sheh nje plake ne shtrat dhe i jep selam.Kur ulet e sheh se ajo eshte e verber, dhe e pyet per djalin, ajo nisen e lavderohet per kujdesin e tij ndaj saj. E Musai.a.s e pyet nenen, e cka ben ti per te qe te jete ky mirenjohes.Nena ja kthen : Bej nje dua, O Allah bene djalin tim te jete ne xhenet me Musain.a.s

(Visited 194 times, 1 visits today)
Top