Sexta-feira, 9/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Doni të mbeteni shtatzënë? Konsumoni caj!

Doni të mbeteni shtatzënë? Konsumoni caj!

caj

Një studim i fundit tregon se konsumimi i dy filxhanëve me çaj në ditë rrit mundësinë për të mbetur shtatzënë.

Sipas ekspertëve, femrat që pijnë çdo ditë më shumë se një filxhan çaj, kanë 27% më shumë mundësi për të ngjizur një fëmijë, në krahasim me ato që nuk e konsumojnë fare çajin.

Rezultatet u zbuluan nga doktoresha e Universitetit të Bostonit, Elizabeth Hatch, e cila vëzhgoi mënyrën e ushqyerjes së 3600 grave 28-vjeçare.

“Më pëlqen të them që çaji është një kurë mrekullibërëse për të mbetur shtatzënë.”- thotë doktoresha Hatch.
Ndërkohë sipas studimit, konsumimi i lëngjeve të gazuara dhe atyre që përmbajnë shumë sheqer ul me 20% mundësinë për të ngjizur një fëmijë. /PK/.

Tags: ,