Segunda-feira, 30/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Doktoresha ruse pretendon se sistemi imunitar mund të shërohet për vetëm 15 min. Ja se si!

Doktoresha ruse pretendon se sistemi imunitar mund të shërohet për vetëm 15 min. Ja se si!

Nëse vuani shpesh nga ftohjet, duhet të bëni diçka për të forcuar sistemin tuaj imunitar.
Teknika është e thjeshtë: vetëm duhet ti lash këmbët me uje të ftohtë me akull për 10-15 sekonda. Kjo do të trajnojë imunitetin tuaj për të luftuar ftohjet dhe gripin.
Megjithëse uji i ngrohtë mund të jetë shumë më i këndshëm per te lare këmbët sesa uji i ftohtë, kjo teknikë ofron shumë përfitime shëndetësore dhe përdoret në shumë kultura. Sipas një studimi gjerman, njerëzit që duan të marrin dushe të ftohta për 2 sekonda, rralle ftohen. Dushe të ftohta sigurojnë më shumë energji dhe vitalitet sepse zemra pompon më shpejt dhe përmirëson pulsin..

Ndiqni këto hapa:
Merrni nje legen dhe mbusheni me ujë të ftohtë. Shtoni sa më shumë akull dhe mbajini këmbët tuaja në ujë të ftohtë për 10-15 sekonda.
Bëni këtë teknikë çdo natë para se të shkoni në shtrat për të përmirësuar shëndetin tuaj. Njerëzit me sistem të dobët imunitar duhet ti mbajne këmbët e tyre në ujë të ftohtë çdo 4 orë.

Përfitime të tjera shëndetësore të ujit të ftohtë:
Lufton depresionin.Berja e nje dushi të ftohtë lehtëson simptomat e depresionit si rezultat i ndikimit të fortë të receptorëve të ftohtë në lëkurë. Prodhohet efekti anti-depresiv, që do të thotë përmirësim i humorit.

Lehtëson muskujt e lënduar.
Uji i ftohte i ben floket tuaj me te bute dhe me me shume shkelqim.
Nëse doni nje lekure te shendetshme , provoni terapinë me ujë të ftohtë pasi uji i nxehte mund ta thaje lekuren.

Burimi: /myilifestyle.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 186 times, 1 visits today)
Top