Sábado, 30/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Dobite shendetesore te vishnjeve dhe lengut te tyre !?

Dobite shendetesore te vishnjeve dhe lengut te tyre !?

vishnje

Vishnjet jane fryte te vogela me ngjyre te kuqe dhe me efekte shume te fuqishme.
Jane te pasura me antioksidante, lehtesojne dhe parandalojne artritin dhe cermen, kane fekte anti-inflamatore, ndihmojne ne lehtesimin e migrenes, jane te pasura me melatonine, permiresojne ritmin e zemres dhe permiresojne gjumin.

Permiresojne memorine , jane te pasura me beta-karoten, ulin rrezikun per kancer te zorres se trashe, Ndihmojne ne uljen e kolesterolit ne gjake, ngadalsojne procesin e plakjes, jane diuretik natyral shume efektiv, rrisin aftesite seksuale ne meshkuj dhe femra.

*Leng me shije mjalte nga boronicat dhe vishnjet
1.5 filxhan me dredheza te fresketa
1 filxhan me vishnje te pjekura dhe te embela
apo 1 filxhan me vishnje te zeza te ngrira dhe ta sheqerosura
1 filxhan mjedera te fresketa
1 filxhan leng shege
1/2 filxhani boronica te fresketa
Ne nje makine grirese elektrike hudhi keta perberes dhe grije ato deri sa te behet nje leng i trashe dhe i embel.

Konsumojeni vishnjen ne forme lengu natyral te sapo pergatitur apo ne forme pakoje natyrale pa shtojca te blere ne shitore dhe do keni dobi te shumta siq i cekem me larte dhe gjithashtu ndihmon per nje gjume te rehatshem./mjeksiaislame/

 

Tags: