Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Dobite shendetesore te lakres

Dobite shendetesore te lakres

lakra

E pasur me vitamin C, ka sasi te fibrave, e pasur me sulfur, ka sasi te jodit, detoksikues i dobishem, ndihmon ne largimin e kapsllekut, fuqizon sitemin imunitar, ka efekte anti-bakteriale, anti-virale,permireson qarkullimin e gjakut, ule radikalet e lira, ndihmon kunder te thatit ne stomak, lengu i fresket i lakres permban faktorin anti-thatit(ulqeres apo Vitaminen U.

Eshte e dobishme per sistemin nervor, ule rrezikun nga kanceri i zorres se trashe, ka efekte anti-inflamatore, ndihmon sistemin endokrin, eshte e pasur me glukosinolate, indol 3-karbinol, largon dhembjen nga gjinjte e ajur te gjidheneset, ka pak kalori, ule kolesterolin, nxit nje sistem digjestiv te shendetshem, fuqizon energjine, regjeneron qelizat lekurore.

**Garnet Cheney.M.D profesor i mjekesise ne Shkollen Univerzitare Mjekesore te Stanfordit ne vitin 1950 demonstroi se nje gote me leng te fresket te lakres ne dite lehtesonte dhembjen dhe sheronte te thatin ne lukth dhe ne zorren dymbedhjetegishtore me mire dhe me shpejte se trajtimet tjera standarde. Ne nje testim te 55 pacienteve te cilet kishin pire leng lakre, 95% prej tyre ndiheshin me mire pas 2 deri 5 ditesh./mjeksiaislame/

Tags:
@include "";