Quarta-feira’, 22/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Dobite e ujit

Dobite e ujit

uji shqip

Uji eshte i domosdoshem per shendetin dhe mireqenien e cdo njeriu.

Ja disa prej te mirave te shumta te pirjes se ujit :shuan etjen,njom dhe ushqen organet,ka veti kunder plakjes,nxjerr nga trupi papastertite dhe helmet,zbukuron lekuren dhe pakeson rrudhat,permireson funksionimin e trurit ,lubrifikon artikulacionet,rregullon temperaturen e trupit ,ju ben me energjike , ul stresin pasi dehidrimi eshte nje nga stresuesit me te medhenj te trupit .

Asgje nuk funksionon pa vetite qetesuese dhe rigjeneruese te ujit ,parandalon guret ne veshka nese konsumohet esell ne mengjes gjysem litri si dhe per rregullimin e aciditetit ne stomak pasi uji ne kete rast sillet si baze.Ne dite mund te pini rreth 1liter e gjysem uje, asgje nuk mund te krahasohet me ujin e burimit ose te pusit te thelle te kontrolluar

(Visited 198 times, 1 visits today)
Top