Segunda-feira, 22/7/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Do te bej te mos jesh e lumtur!Do te bej te mos jesh e lumtur!

Nje dite nje burr ishte zemruar me gruan e tij, dhe gjate zemrimit i tha gruas se tij: “Do te bej te mos jesh e lumtur!”

Ajo e qete i tha: “Nuk mund te me besh te palumtur, ashtu sic nuk eshte ne fuqine tende te me besh te lumtur”.

I habitur burri i thote: “Si nuk mundem?”

“Sikur lumturia te ishte ne rroge, ti do te ma ndaloje, sikur te ishte ne stoli, ti do ma merrje. Por jo, ajo eshte dic qe nuk e posedon as ti as njerezit tjere!” iu pergjigj gruaja me qetesine e saj.

Njeriu i habitur e pyeti: “E prej cka varet lumturia jote?”

Gruaja me plotebesim u pergjigj: “Une lumturine time e gjeje ne besim, besimi im eshte ne zemer, kurse mbi zemren time pushtet ka vetem Zoti im!

Besimi ne Allahun eshte oaza me e embel dhe burimi i lumturise.
Kur besimi eshte i perhapur ne familje, ne ate familje mbizotron lumturia dhe paqja.

(Visited 75 times, 1 visits today)
Top