Domingo, 10/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Djathi (arab.xhubna)

Djathi (arab.xhubna)

 Djathi (arab.xhubna)

Abdullah bin Omeri [radijall-llahu anhu] ka treguar se i Dërguari i Allahut [ sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] kishte qenë nje her në Tebuk dhe dikush kishte ofruar djathë. I Dërguari i Allahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem kishte kërkuar një thikë, e përmendi Allahun pastaj e preu dhe e hëngri. Edhe as`habet kishin ngrënë djathë gjatë kohës se qëndrimit ne Siri dhe Irak.

Djathi i pa kryper edhe i butë vepron si purgativ i lehtë.Eshtë shum i mir për lukthin dhe i leht per tretje , ndërsa përgjithsisht djathi i trash njerëzit. Djathi i pa krypur ka më pak substanca ushqyese sesa i pakrypuri. Pastaj djathi i kripur nuk është i mir për lukthin dhe mund t`i dëmntoj zorrët. Djathi i vjetër dhe i fërguar mund të shkaktoj ngërce në bark, ndërsa djathi i freskët është i dobishëm për të thatët e zorrëve dhe ndihmojnë në zbrazjen e zorrëve për të sëmuret me diarre.
@include "";