Quinta-feira, 8/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Disa shembuj te disa e elementeve kimik qe perdoren ne ushqime te cilat jane te konservuara

Disa shembuj te disa e elementeve kimik qe perdoren ne ushqime te cilat jane te konservuara

aspartame

Disa shembuj te disa e elementeve kimik qe perdoren ne ushqime te cilat jane te konservuara. 

E128- eshte ngjyroses i kuq dhe perdoret te salcicet dhe hamburgeret eshte nje element shume i rrezikshem sepse pas asimilimit ne organizem kthehet ne (Anilina) qe eshte nje substance kanceroze .

E951-Aspartame ose L-Alpha-aspartyl-L-phenylalanine-Methylester Kjo eshte nje lloj embelsire qeperdoret neper kafe apo neper te gjitha camcakezat per ti sheqerosur dhe ne te gjitha embelsirat.
Cfare eshte?
Ai perbehet nga fenilalanina ,acido aspartiko emetanolo Il metanolo kur arrin ne zorre shperbehet ne acid formik dhe formaldeide , qe te 2 me efekt helmues per organizmin . Studimet kane vertetuar se shkakton verberin probleme neurollogjike dhe vaskolare, leucemi, dhe sipas studimeve te fundit rrit shume mundesine e abortit te femrat

E211- Sodio benzonato perdoret si anti mikrob dhe gjendet ne majoneze, ne pijet analkolike sika coca cola light,fanta,sprite etj. Ne organizem kthehet ne acid benzoik qe eshte nje substance vecanerisht helmuese, dhe sipas studimit te pr. peter piter i departamentit te biologjise molekulare e bioteknologjie ne universitetein e Sheffield qe e ka provuar ne qeliza te gjalla konkludoi qe sodio benzonato demton rende DNA mitokondrile. Kjo ishte nje pike uji ne oqeanin e substancave helmuese qe gjenden ne ushqimet e konservuara te industrise vrasese te ushqimit.

aspartame

Tags: