Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Disa kuriozitete nga bota e kafshëve

Disa kuriozitete nga bota e kafshëve

deflini

1 – Lepujt i pelqejne embelsirat por nuk mund t’i hane sepse organizmi i tyre nuk mund t’i trese sheqernat.
2 – Kermijte kane 4 hunde: 2 per te marre fryme dhe 2 per te nuhatur.
3 – Bletet kane qime edhe mbi sy ne menyre qe te mund te kapin sa me shume pjalm qe te jete e mundur.
4 – Kemba e djathte e pules eshte me e ndjeshme se kemba e majte e saj, e cila eshte me muskuloze dhe me e forte.
5 – Spermatozoidi i miut eshte me i madh se spermatozoidi i elefantit.
6 – Pleshtat kane shkaktuar nje numer me te madh vdekjesh se te gjithe lufterat e te gjitha koherave.
7 – Perseri per pleshtat. Ato kane qene shkaku i vdekjes se nje te tretes se popullsise ne Europe ne shekullin XIV.
8 – Macet perdorin mustaqet per te matur gjeresine e vrimave apo vendeve te ngushta dhe per te kuptuar nese trupi i tyre eshte ne gjendje te kaloje ne keto vrima.
9 – Peshqit ngjyre floriri do t’a humbnin ngjyren e tyre pa driten e diellit. Ata kane nevoje per pranine e drites se diellit per te mbajtur pigmentin e tyre karakteristik.
10 – Albatroset jane ne gjendje te fluturojne per mijera e mijera kilometra pa u ndalur.
11 – Disa aligatore (lloj krokodili) Kineze dhe Amerikane, gjate stineve te ftohta futen poshte debores dhe qendrojne aty per muaj me radhe duke lene jashte vetem nofullat per te marre fryme.
12 – Delfinet, kur flene, mbajne nje pjese te trurit zgjuar dhe ne te njejten menyre mbajne edhe nje sy hapur.
13 – Disa luane jane ne gjendje te riprodhohen deri ne 50 here ne dite.
14 – Ne qofte se i ngrihet bishti nje kanguri, ai nuk mund te kerceje me sepse bishti i sherben per te balancuar peshen.
15 – Krokodili nuk mund t’a nxjerre gjuhen jashte nga goja.
16 – Elefantet jane gjitaret e vetem qe nuk mund te kercejne.

pinguin

 

17 – Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres.
18 – Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht.
19 – Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg.
20 – Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira.
21 – Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle.
22 – Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e uleta.
23 – Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter.
24 – Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart.
25 – Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene.
26 – Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate.
27 – Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza.
28 – Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda.
29 – Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale.
30 – Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje.
31 – Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar.

@include "";