Terça-feira, 15/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Dietat e mbushura me lëndë ushqyese mund të ndihmojnë të shmangni një sërë sëmundjesh dimërore

Dietat e mbushura me lëndë ushqyese mund të ndihmojnë të shmangni një sërë sëmundjesh dimërore

Dietat e mbushura me lëndë ushqyese mund të ndihmojnë të shmangni një sërë sëmundjesh dimërore. Ndërsa mund të duket sikur ftohjet dhe gripi janë sëmundjet e vetme të dimrit, njerëzit mund të jenë të rrezikuar nga lëkura e thatë dhe depresioni në muajt e ftohtë.

Avokado ndihmon në parandalimin e lëkurës së thatë.

Ajri i ftohtë i dimrit mund të bjerë me lëkurën tuaj dhe të shkaktojë probleme të tilla si ekzema apo psoriasis. Yndyrat e shëndetshme që gjenden në avokado mund t’ju shpëtojnë. Ata do të ndihmojnë lëkurën tuaj të ruajë shtresën e lagështirës që duhet të qëndrojë e butë. Avokado ndihmon trupin tuaj të përthithë Vitamina E, e cila është një përbërës kyç në kolagjenin që ka nevojë lëkura juaj. Gjysmë avokado është e mjaftueshme për të korrur këto përfitime.

Xhenxhefili ndihmon për hundët e bllokuar.

Ai përmban gingerol, e cila është e lidhur me përbërjen capsaicin e gjetur në specat djegës chilli. Xhenxhefili gjithashtu mund t’ju mbrojë nga virusi që shkakton infeksione të traktit të frymëmarrjes, mund të zvogëlojë gjasat për të marrë një të ftohur. Vetëm një pjesë xhenxhefili në javë duhet të jetë e mjaftueshme për të përjetuar përfitime.

Hudhra ndihmon qetësimin e një dhimbje të fytit.

Hulumtimet kanë treguar se hudhra mund të luftojë në mënyrë efektive simptomat e ftohta. Studimet kanë treguar se një dozë ditore e hudhrës mund të heqë qafe dhimbjet e fytit dhe simptoma të tjera të ftohjes.

Mishi i kuq ju ndihmon të menaxhoni depresionin.

Dimri është i njohur për efektin që ka në shëndetin mendor të disa njerëz, çrregullimi afektiv sezonal (SAD) është një formë e depresionit që bëhet shumë më e zakonshme pasi ditët më të shkurtra na lënë me më pak kohë dielli për të shijuar. Një sasi e vogël e mishit të kuq mund të jetë një ndihmë e madhe për shkak se përmban tryptofan, një aminoacid që rrit prodhimin e hormoneve të lumtura si dopamina dhe serotonin. një ose dy pjesë në javë për të rritur disponimin tuaj.

 

(Visited 42 times, 1 visits today)
Top