Segunda-feira, 30/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Dieta pastruese e gjithë trupit, clironi mendjen dhe shpirtin në vetëm 3 ditë – Vetëm për 3 Dollarë!

Dieta pastruese e gjithë trupit, clironi mendjen dhe shpirtin në vetëm 3 ditë – Vetëm për 3 Dollarë!

Të gjithë kemi nevojë për të pushuar, për t’u çlodhur, rinovuar dhe ri-aktivizuar mendjen, trupin dhe shpirtin tonë. Ndoshta mendojmë për atë kohë si diçka që ne do të bëjmë në pushimet tona të ardhshme, kur nuk jemi të mbingarkuar me streset tona të përditshme. Me një pushim, ju ktheni ndjenjën e rifreskuar, entuziaste dhe të gatshme për të kapur ditën! Por, duhet të pyesësh veten – çfarë ndodh kur nuk mund të marrësh pushime.
Sistemi ynë i tretjes ka nevojë për pushim gjithashtu. Është vazhdimisht e vështirë për punë për ne dhe mund të përfitojë shumë nga një “pushim” i vogël i vet; një pushim nga të pasurit për të thyer dhe tretet çdo ditë tonë ushqimet tona. Sipas ekspertëve, agjërimi është një mënyrë e shkëlqyer për t’i dhënë sistemit tuaj pjesën tjetër që i nevojitet, por jo të gjitha detoksifikimet krijohen njësoj.

Dita 1
Nëse nuk jeni duke kërcyer çdo ditë (1-3 herë), atëherë nuk jeni “të rregullt”. Mbeturinat mund të mbërthyer në zorrës së trashë duke ju bërë të shtoni peshë, të krijoni një barrë toksike dhe të ndjeheni të rëndë.
Çfarë? Ngrohni ujë të kripur është një mënyrë e natyrshme, e lehtë dhe e lirë për të pastruar zorrën e trashë.
Si? Pijeni në mëngjes në stomak bosh. Është shumë e thjeshtë – vetëm përzierje 2 lugë kripë deti të me ujë të ngrohtë. Përziejeni mirë dhe pini.
SHENIM: zonja dhe zotërinj, ju duhet të qëndroni pranë një banjo për të paktën një periudhë prej 2 orësh. Vendosni këmbët në një stol të vogël, nëse është e mundur, pasi ndihmon në hapjen e zorrës së trashë dhe lehtësimin e kalimit të zorrëve.
Pas kësaj, duhet të marrësh një dush të nxehtë dhe të relaksohesh. Një alternativë e madhe është sode buke për shampo dhe uthull molle për kondicioner..

Dita 2
Merrni ujë të kripur në mëngjes. Është shumë më e lehtë, sepse nuk ka ushqim të ri në zorrën e trashë. Pastaj, duhet të shkoni për një shëtitje jashtë. Përgatituni për të bërë një dush tjetër me furçë të thatë para se të futeni në vaskë, e cila do të heqë qelizat e vdekura të lëkurës dhe do të stimulojë sistemin tuaj limfatik për lirimin e produkteve të mbeturinave.

Dita 3
Dita e tretë është e gjitha për relaksim. Ju mund të ndiheni pak të dobët, prandaj përmbaheni nga ndonjë lëvizje e shpejtë. Ju mund të shkoni jashtë për një ajër të pastër. Nëse duhet, hani një lugë gjelle vaj kokosit për të marrë disa yndyrna të shëndetshme dhe kalorive në trupin tuaj. Kur është koha për t’i dhënë fund dietës tuaj, zgjidhni diçka të freskët dhe të natyrshme për të filluar, të tilla si një lëng jeshil. Për shembull: një mollë e gjelbër me gjysmën e një avokado të spërkatur me kripë Himalayan dhe piper .

Kjo është shumë e rëndësishme për ju që të mbani mend – gjatë ditëve të ardhshme, përqëndrohuni në ngrënien e perimeve dhe frutave të papërpunuara. Kushtojini vëmendje mënyrës se si reagon trupi juaj për çdo ushqim të ri që hani. Nëse keni pasur ndonjë ndjeshmëri paraprake të ushqimit, duke i shtuar ato në një në një kohë (duke pritur 72 orë para çdo ushqimi të ri) do t’ju ndihmojë të identifikoni fajtorin.

SHËNIM: mund të përjetoni:
Dhimbje koke – sidomos nëse jeni një pires I përditshëm i kafeinës.
Dobësi – kufizoni çdo lëvizje ekstreme ose ushtrime.
Uria – nuk ndihesh me të vërtetë e uritur deri në ditën e 3. Pini ujë kurdohere që ndiheni të uritur!
Lodhja – Nëse është e mundur, flini pak më gjatë gjatë kesaj diete(të paktën 8 orë) dhe pushoni kur keni nevojë.

SHËNIM: Ky plan detox 3-ditor mund të jetë i vështirë për ju, por definitivisht ia vlen. Trupi juaj do t’ju falenderoj.

Burimi:healthylifetricks.com

©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

 

(Visited 217 times, 1 visits today)
Top