Quarta-feira’, 6/7/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Dielli dhe presioni i ulët i gjakut

Dielli dhe presioni i ulët i gjakut

dielliEkspozimi në diell nuk është vetëm i rrezikshëm për shëndetin, por sjell edhe benefite, siç është ulja presionit të gjakut.

Falë rrezeve UV-A, që depërtojnë nëpërmjet lëkurës duke prekur venat, ulin rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut.

Por jo më shumë se 30 minuta.

Mjaftojnë pak minuta në diell për një ulje të presionit të gjakut diastolik i aftë për të ulur rrezikun e iktusit me 34 përqind dhe atë të ishemisë me 21 përqind.

Në këtë përfundim ka dalë një studim i fundit skocez i realizuar nga një grup shkencëtarësh në Universitetin e Edinburgut.

Sigurisht kjo nuk do të thotë që të ekspozoheni në diell pa mbrojtje për orë të tëra.

Studiuesit u mëshojnë faktit se do të mjaftonin 30 minuta në diell për të patur këto të mira për shëndetin.

(Visited 160 times, 1 visits today)