Sexta-feira, 21/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Dhimbja në secilin dhëmb parashikon (paralajmëron) problemet në disa organe!

Dhimbja në secilin dhëmb parashikon (paralajmëron) problemet në disa organe!

Dhimbja në secilin dhëmb parashikon problemet në disa organe!

Mund të tingëllojë tronditëse, por edhe dëmi më i vogël i dhëmbit mund të jetë një problem që lidhet me një organ në trupin tuaj. Por jo gjithmonë sëmundjet e brendshme shoqërohen nga dëmtimi i dhëmbëve. Ndonjëherë pacienti ankohet për shqetësim të dhëmbëve të cilët janë të shëndoshë në dukje, ose për dhimbje në vendet ku dhëmbët janë hequr prej kohësh. Kjo është e ashtuquajtura Dhimbje Phantom, dhe ndodh sepse sinjalet nga organet e sëmura hyjnë në zonën e refleksit të një dhëmbi përkatës. Midis organeve të brendshme dhe gojës ekziston një lidhje e ngushtë. Dhëmbët e sëmurë shpesh shkaktojnë dhimbje koke, dhe nëse infeksioni është në rrënjën e dhëmbit, dhimbja ndosh në pjesën qëndrore të kokës, ndërsa lezionet në majë të dhëmbëve shkaktojnë dhimbje në pjesën ballore të kokës. Dhe, duhet të dini gjithashtu se sëmundjet e dhëmbëve të nofullës së poshtme mund të japin dhimbjen të karakterit migrenë. Ja çfarë duhet të dini
◾Dhimbja në incisorin e parë dhe të dytë (sipërme dhe të poshtme) është i lidhur me grykët, osteokondrosis, prostatën.
◾Dhimbja e vazhdueshme në dhëmbët e qenit është një sinjal i hepatitit ose kolecistitit.
◾Dhimbja në rrënjën e katërt dhe të pestë të dhëmbëve, mund të jetë shkak i pneumonisë, kolitit, reaksionit alergjik (astma, alergji të aparatit të frymëmarrjes, rinosinusit).
◾Dhimbja në dhëmbët e katërt, të lartë dhe të poshtëm, mund të lidhet me nyjet në gjunjë, shpatulla, bërryl, proces inflamator me natyrë kronike të llojit të artritit, sëmundjes së zorrës së trashë (divertikulosis, poliposis).
◾Dhimbja në dhëmbët e gjashtë të sipërme – zakonisht lidhet me grykët, sinusit, sëmundjet e faringut në mastopati, tumor në gjëndrën e tiroides, inflamacionin e shpretkës dhe vezoreve.
◾Dhimbja në dhëmbët e gjashtë të poshtëm, lidhet me arteriet dhe arteriosklerozën.
◾Dhimbja në dhëmbët e shtatë të poshtëm, lidhet me venat (hemorroide, varikozë), mushkëritë (pneumoni kronike, bronkit, astma bronkiale), polipet në zorrës së trashë.
◾ Dhimbja në dhëmbët e mençurisë, të lidhura me sëmundjen koronare të zemrës, defektin kongjenital dhe sëmundjet e tjera kardiake. Tartari është një shenjë e sistemit endokrin ndaj sëmundjes së ulçerit stomak.

Burimi: Healthiestalternative
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 1,347 times, 1 visits today)
Top