Domingo, 29/1/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Dhëmbë të bardhë në kushte të shtëpisë

Dhëmbë të bardhë në kushte të shtëpisë

Studimet kanë treguar se dhëmbët e bardhë ua shtojnë vetëbesimin njerëzve. Por, shumë nga njerëzit, nuk kanë dhëmbët që dëshirojnë për shkak të konsumimit të ushqimeve të ndryshme, të cilat mund të ndikojnë negativisht në dhëmbë.

Më poshtë, do t’ju sjellim dhjetë përbërës natyralë, të cilët nuk janë të dëmshëm dhe tregojnë efekt më të mirë në zbardhjen e dhëmbëve.

Kombinimi i sodës së bukës me kripën e kuzhinës, krijojnë një recetë për dhëmbë të bardhë. Masën e fituar e vendosni në brushën, ngjashëm si pastën e dhëmbëve dhe e kaloni nëpër dhëmbë.

Konsumimi i frutave dhe perimeve
Molla, dardha, luleshtrydhet, selino dhe karotat do të mund t’ju ndihmojnë që të keni dhëmbët sa më të bardhë. Për shembull nëse do t’i fërkonit dhëmbët çdo mëngjes me luleshtrydhe, atëherë kjo do t’ju ndihmojë të hiqni njollat.

Përdorimi i ujit
Uji është ideal për dhëmbë të bardhë. Konsumimi i ujit pas ushqimit, ndihmon në parandalimin e njollave.

Shtoni diçka te lëngjet
Kremi në kafe ose qumështi në çaj ndryshojnë gjendjen kimike të tyre për të shmangur njollat te dhëmbët. Kështu që mos harroni t’i shtoni ata në lëngje të ndryshme.

Sherbelë e freskët
Merrni një gjethe sherbelë të freskët dhe fërkojeni atë mbi dhëmbë. Rezultati do të jetë befasues, pa asnjë rrezik për dhëmbët. Hani brokoli dhe lulelakra, të cilat përmbajnë një kompleks mineral që prodhon një shtresë mbrojtëse kundër njollave të dhëmbëve.

Mos konsumoni pije të gazuara
Shumë pije të gazuara të cilat janë në treg nuk janë aspak aleate besnike për zbardhjen e dhëmbëve. Acidet që ato përmbajnë si ai fosforik, citrik e “zhveshin” smaltin.

Pastë dhëmbësh e bërë në shtëpi
Në internet shfaqën video të ndryshme, nga të cilat mund të marrim këshilla për përgatitjen e pastave të dhëmbëve në shtëpi.

Rrënjë peme araku
Bëhet fjalë për një rrënjë peme nga Lindja e Mesme, e cila mund t’i bëjë dhëmbët tuaj të bardhë dhe me plotë shkëlqim.

Lëngu i limonit
Edhe lëngu i limonit është një përbërës mjaft i mirë natyral, kundër njollave jo estetike të verdha të shkaktuara sidomos nga pirja e duhanit, por edhe nga kafja.

Ja disa nga mënyrat që ju mund të përdorni për zbardhjen e dhëmbëve në kushte shtëpie.

Sodë buke
Soda është një produkt i cili shërben si një zbardhues për dhëmbë tuaj duke bërë të mundur largimin e shtresës së verdhë që mund të gjendet tek dhëmbë tuaj. Ajo ka veti alcalinike, e kundërta e acideve, e cila nëse ju keni nivel të lartë të acideve të larta në gojën tuaj, ajo ndihmon në balancimin dhe normalizimin e këtyre elementëve në gojën tuaj.
Merrni 3-4 lugë çaji sodë buke, hidhini pak lëng limoni në mënyrë që të krijoni një masë në formë paste dhëmbësh, pasi ta aplikoni në dhëmbë më pas shpërlajini ato.

Luleshtrydhe, kripë dhe sodë buke
Luleshtrydhet përmbajnë Vitaminën e cila bën të mundur eleminimin e shtresës së verdhë të dhëmbëve tuaj. Kripa shërben si pastrues i rëndësishëm i dhëmbëve.
Për përgatitjen e kësaj përbërje nevojitet: 3 luleshtrydhe, një lugë e vogël kripe dhe 2 lugë çaji sodë buke. Shtrydhni luleshtrydhet në një lugë dhe më pas përzijini me kripën dhe me sodën e bukës. Merrni një furçë dhëmbësh dhe aplikojeni atë si pastë dhëmbësh për rreth 5 minuta.

Vaj arre kokosi
Mbusheni një lugë me vaj arre kokosi dhe shpërlajeni gojën tuaj në formë e gargarës për rreth disa sekonda me të. Kjo rekomandohet të bëhet në mëngjes para larjes normale të dhëmbëve.