Quarta-feira’, 21/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Dëshironi të kapërceni varësinë ndaj kafesë? Ja 7 këshilla që duhet të dini

Dëshironi të kapërceni varësinë ndaj kafesë? Ja 7 këshilla që duhet të dini

Për shumë njerëz, mëngjeset nuk shkojnë mirë pa një filxhan kafe. Edhe pse kafeina ka përfitimet e saj, mund të bëheni i varur nga ajo. Këto shtatë mënyra natyrore mund täiu ndihmojnë për varësinë ndaj kafeinës.
Zvogëloni sasinë
Filloni duke ulur sasinë e kafesë ose pijeve energjetike që konsumoni çdo ditë.
Çaj 
Sapo ta keni ulur kafeinën në një nivel të menaxhueshëm, kaloni në çaj. Çaji është shumë më i ulët në kafeinë sesa kafeja dhe mund të jetë një alternativë e mrekullueshme. Çaji i kuq është pa kafeinë dhe siguron energji natyrale përmes antioksidantëve.
Qëndro i hidratuar
Pirja e shumë ujërave do t’ju ndihmojë të përgatisni trupin tuaj për një mënyrë më pak të varur nga kafeina.
Vitamina shtesë
Marrja e vitaminave dhe e mineraleve, sidomos e kalciumit, magnezit, zinkut dhe vitaminave B, mund të ndihmojnë trupin tuaj të kapërcejë varësinë nga kafeina. Vitamina B siguron energji natyrale për të ndihmuar që ta nisni ditën pa filxhanin tuaj të kafesë. Magnezi do të lehtësojë dhimbjen e kokës që mund të keni nga tërheqja e kafeinës.
Ushqim e alkaline
Rriisni konsumin e perimeve dhe frutave me gjethe jeshile, por shmangni kastravecat dhe kumbulla, për të rritur alkalinitetin e trupit tuaj. Të bësh kështu do të ndihmosh pastrimin e trupit nga kafeina duke ju siguruar vlerat ushqyesve energjitikë për t’ju mbajtur gjatë gjithë ditës.
Lëngje me fruta
Përpiquni të zëvendësoni kafen dhe pijet e tjera me kafeinë, me lëng frutash të freskëta sa herë që të jetë e mundur. Juicing ndihmon pastrimin e trupit nga toksinat dhe zvogëlon procesin e acidozës.
Kafe dekafeinato
Nëse thjesht nuk mund të imagjinosh një ditë pa erën dhe shijen e kafesë për t’ju ndihmuar të zgjoheni në mëngjes, dekafeinato është një alternativë shumë më e sigurt

Burimi: relieved
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 129 times, 1 visits today)
Top