Quinta-feira, 9/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

DERGIMI I FEMIJEVE NE KOPESHT UL RREZIKUN NGA SEMUNDJET

DERGIMI I FEMIJEVE NE KOPESHT UL RREZIKUN NGA SEMUNDJET

DERGIMI I FEMIJEVE NE KOPESHT UL RREZIKUN NGA SEMUNDJET

Nje analize e 14 studimeve te fundit nxjerr ne pak se femijet qe shkojne ne kopesht kane 30% me pak shance qe te kene leukemi. Analiza forcon idene qe femijet qe ekspozohen me infeksionet e zakonshme ne fazat e para te femijerise, fitojne imunitet nga semundjet.
Studimi u paraqit tek konferenca “Shkaqet dhe parandalimi i Leukimise tek femijet”, e zhvilluar ne Londer.

Si shpjegohet qe femijet qe rriten ne grupe sociale kane me pak shance per tu semurur?

Ky fakt eshte verejtur ne shkalle me te medha ne rastet e azmes apo diabetit, femijet qe rriten ne grupe qe te vegjel ekspozohen me infeksione dhe sistemi i imunitetit forcohet. Femijet qe rriten ne izolim ne ambjente “sterile”, kane nje sistem imunitar qe nuk eshte stervitur dhe kesisoj mbetet me pak i zhvilluar.

(Visited 85 times, 1 visits today)
Top