Sexta-feira, 27/1/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Der Spiegel: SHBA ka spiunuar Merkelin që nga viti 2002

Der Spiegel: SHBA ka spiunuar Merkelin që nga viti 2002

merkel

E përditshmja gjermane Der Spiegel tha në një raport të saj se telefoni celular i Kancelares gjermane Angela Merkel kishte qenë nën survejimin e agjencisë NSA që nga viti 2002.

Shtetet e Bashkuara besohet ta kenë përgjuar telefonin e Merkelit për më shumë se 10 vjet, sipas raportit të Der Spiegel.

Duke cituar një dokument sekret nga viti 2010, Der Spiegel tha se përgjime të ngjashme janë bërë në vendet si Paris, Madrid, Romë, Pragë, Gjenevë dhe Frankfurt. /mesazhi/