Domingo, 15/9/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Dafina

Dafina

dafina
Dobitë kuruese

Pastrues, qetesues, gjallerues, djersites.

Perdoret per dobesimin e pergjithshem, tretjen, dhimbjet, lodhjen, insektet, menstruacionet, reumatizmen, pagjumesine.

Pjeset qe perdoren: gjethet pa kercejte e vegjel te tyre, frutat. Tharja mund te behet ne diell ose ne hije.

Perdorimi: I brendshem, i jashtem, ne farmaceutike dhe ne veterinari.

Mënyra e përgatitjes se cajit: Merret një lugë e vogël nga gjethet e thara e te shtypura dhe shtohet në një gotë ujë të vluar, mbulohet dhe lihet për 10-15 minuta, pastaj filtrohet dhe pihet para ngrënies ose mes vakteve kryesore, 2 here në ditë. Mund të ëmbëltohet me pak mjalt blete.

(Visited 28 times, 1 visits today)
Top