Segunda-feira, 20/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Curcuma longa (shafrani indian,turmeniku,kurkuma)

Curcuma longa (shafrani indian,turmeniku,kurkuma)

 

Curcuma longa (shafrani indian,turmeniku,kurkuma)

Doktor Anderson duke eksploruar traditën dy mijë vjeçare të përdorimit të këtyre komponimeve në Indi lindore, dhe rezultatet e të cilit janë konfirmuar nga kërkimet mjekësise perëndimore erdhi në perfundim se vaj ullirit,shafrani indian (turmeniku) dhe piperi zi,parandalojne kancerin.

Doktor Karolajn Anderson thotë se në qoftë se ju perdorni këtë përzierje te tre erëzave nuk duhet të keni frikë se ju do të semureni nga kanceri. Anderson, thotë se erdhi deri te keto njohuri duke eksploruar traditën dy mijë vjeçare të përdorimit të këtyre komponimeve në Indin lindore, dhe rezultatet e të cilit janë konfirmuar edhe nga kërkimet e mjekësise perëndimore.

Anderson vuri në dukje se në qoftë se ju përdorni këto tre përbërës për çdo ditë, pothuajse nuk ka rrezik për zhvillimin e kancerit. Këto tre ereza shafran i Indisë (turmeniku), vaj ulliri dhe piper.Kjo perzierje mrekulliberese parandalon semundjet e kancerit.

Perzierje, një çerek luge çaji shafran Indian (turmenik) një majë luge piper te bluar i shtoni pak vaj ulliri. Të gjitha së bashku i përzini mirë. Kete perzierje ju mund ta përdorni si një shtesë në ushqim, ajo mund të perdoret edhe ndaras.

Nëse e shtoni në ushqimet të cilat janë përpunuar termikisht duhet patur kujdese qe perzierja te shtohet ne fund te gatimit qe te mos valoj. Kjo perzierje te perdoret sa më shpesh që eshtë e mundur.
“Perzierja gjendet edhe e gatshme dhe njihet me emrin KURKUMA.

Eshte erze në formën e një pluhuri të verdhë. Aftësitë e anti-inflamatore te KURKUMES janë tepër të fuqishme. Nuk ka përbërës tjetër fizik që është me efektive për uljen e inflamacionit se sa KURKUMA, thotë Anderson.

Studimet kanë treguar se shafran i Indisë parandalon kancerin e zorrës së trashë, prostatës, trurit dhe gjirit.

Tags: