Domingo, 13/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Cilat janë simptomat e gripit

Cilat janë simptomat e gripit

Shenjat e zakonshme të gripit sezonal janë, kollitja, lodhja, dhimbje fyti, temperature e lartë, diarre dhe te vjella si dhe rrjedhje te hundëve.

Ndërsa në qoftë se këto shenja përkeqësohen duhet të kontaktoni mjekut.

Duhet të dini se sëmundja zakonisht zgjat rreth një javë por drejtohuni menjëherë tek mjeku në qoftë se paraqiten këto shenja tek fëmijët;

Frymëmarrje te shpejtë, ose probleme me frymëmarrjen
Ndryshim të ngjyrës së lëkurës
Nuk konsumojnë mjaftueshëme lëngje
Kanë ethe me një skuqje të lëkurës
Fortësim te qafës

Dhe në qoftë se paraqiten këto shenja tek të rriturit;

Vështirësi në frymëmarrje apo gulçim
Dhimbje apo presion në gjoks apo bark
Marramendje të papritur
Konfuzion mendor
Të vjella të vazhdueshme

(Visited 96 times, 1 visits today)
Top