Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Cfare tregojne periodat per shendetin tuaj. Cdo femer duhet te lexoje rreth ketij ndryshimi!

Cfare tregojne periodat per shendetin tuaj. Cdo femer duhet te lexoje rreth ketij ndryshimi!

Nëse keni gjakderdhje të papritura që nuk janë të lidhura me ciklin e rregullt atëherë jeni duke përjetuar një gjakderdhje të madhe. Ky kusht është efekti anësor i zakonshëm i marrjes së kontraceptiveve, por nëse nuk përdorni këto pilula duhet të vizitoni mjekun tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur.

Përhapja e gjakderdhjes mund të tregojë polipet e qafës së mitrës ose të mitrës, e cila shkaktohet nga nivelet e rritura të estrogjenit në organizëm. Ajo gjithashtu mund të jetë një shenjë e tumorit ose e ndonje infeksioni.Gjakderdhja vaginale mund të jetë simptomë edhe e kancerit.

Nëse keni dhimbje të padurueshme dhe të rënda, të cilat zgjasin për disa ditë, duhet të konsultoheni me mjekun

Nëse periudha juaj është vonuar dhe nuk ka shanse të shtatzënisë, ju ndoshta keni mosbalancim hormonal. Konsultohuni me mjekun tuaj nëse dyshoni se jeni i prekur nga ky kusht.

Nëse keni probleme me obezitetin ose keni nivele të ulëta të yndyrës së trupit, atëherë ndoshta jeni të prekur nga një çekuilibër i rëndë hormonal, që do të thotë që ju duhet të bëni disa ndryshime në stilin tuaj të jetesës. Gratë e shendosha që përjetojnë periudha të parregullta duhet të kontrollojnë nëse ato preken nga diabeti i tipit 2 sepse vezoret ndikohen drejtpërdrejt nga rezistenca ndaj insulinës. Në këtë rast duhet të vizitoni mjekun tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur.

Gjithashtu nëse vëreni se sekrecioni juaj ka ndonjë ngjyrë tjetër,pervec ngjyres se kuqe te erret, keni nje mosbalancim te estrogjenit.

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 519 times, 1 visits today)
Top