Domingo, 5/4/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Çfarë tregojnë këto shenja të nxira që keni në trup

Çfarë tregojnë këto shenja të nxira që keni në trup

Shenja shumëngjyrëshe
Ne të gjithë marrim të nxira herë pas here. Shumica nuk janë asgjë për t’u shqetësuar dhe shërohen vetë. Të tjerët mund të jenë një shenjë e diçkaje më serioze. Është mirë të dimë dallimin.

Pse ndodhin?
Një e nxirë shfaqet kur një goditje i bën enët e vogla të gjakut nën lëkurën tuaj të rrjedhin gjak. Lëkura juaj nuk është çarë, kështu që gjaku nuk ka ne sipërfaqe. Në vendin e goditur formohet mpiksja e gjakut dhe lëkura ndryshon ngjyrën. Goditjet më të rënda kanë tendencë të shkaktojnë shembje.

Një plagë e sheshtë, e purpur që ndodh kur rrjedh gjak në shtresat më afër lëkurës, quhet ecchymosis. Një sy i nxirë, është një shembull i kësaj lloji plage. Një hematomë ndodh kur gjaku i mpiksur formon një gungë nën lëkurë. Zona zakonisht është e fryrë, e ngritur ose e dhimbshme. Shembull për këtë është një “vezë pate” në kokë. Hematoma nuk është e njëjta gjë me hemorragjinë, tek kjo e fundit ka gjakderdhje brenda ose jashtë trupit.

Ndërkohë që shëroheni, vendi I goditur me ngjyra te ndryshme sepse hemoglobina në gjak, një substancë e pasur me hekur- kthehet në komponente të tjerë. Direkt pas goditjes është e kuqe dhe brenda një ose dy ditësh, kthehet në ngjyrë vjollce ose të zezë dhe blu. Pas 5-10 ditësh, bëhet jeshile ose e verdhë. Në ditën e 10 deri në 14, kthehet në të verdhë-kafe ose kafe e zbehtë. Brenda 2 javësh vendi I nxirë duhet të shërohet tërësisht.

Çfarë duhet të bëjmë?
I ftohti mund të ndihmojë me ënjtje dhe mund të tkurr madhësia e të nxirës tuaj të zezë dhe blu. Gjithashtu ngadalëson rrjedhjen e gjakut në atë zonë, kështu që pak gjak përfundon duke u derdhur në indet tuaja. Kur merrni goditjen, mbushni një qese plastike me akull, mbuloni atëme një peshqir dhe vendoseni butësisht në zonën e dëmtuar. Lëreni për 15 – 20 minuta, hiqeni për 30 minuta, pastaj vendoseni përsëri.

Nëse krisni kërcirin e këmbës, mbani këmbën të ngritur, mbështetur. Kjo do të ndalojë mpiksjen e gjakut, enjtjen, dhe e nxira të mos bëhet më e madhe. Pas 2 ditësh, përdorni një jastëk ngrohje ose një leckë të ngrohtë për të ngrohur atë zonë. Pini një qetësues dhimbjesh si acetaminofen ose ibuprofen, nëse keni nevojë për të.

Kockat janë përbërë nga indet gjithashtu, kështu që ata mund të nxihen. Çdo lloj lëndimi mund të shkaktojë një blanë, si dëmtimi në sport ose aksident me makinë, si dhe artriti mund t’ju shkaktojë një të nxirë. Shenjat e kësaj lloj blane janë të njëjta me llojet e tjera – dhimbje, ënjtje dhe ndryshim ngjyre – por zakonisht dhemb dhe zgjat më shumë. Trajtojeni në të njëjtën mënyrë: lëreni të pushojë, vini gjëra të ftohta, mbajeni sa më lart nga toka dhe përdorni rqetësues për dhimbjet.

Një e nxirë mund të ketë nevojë për kujdes mjekësor nëse:
• Mendoni se keni kockë të thyer
• Bëhet më e madhe pas ditës së parë.
• Zgjat më shumë se dy javë ose shfaqet përsëri pa arsye.
• Është rreth syrit dhe keni vështirësi në shikim ose shikoni në drejtime të ndryshme.
• Keni marrë goditje në kokë, trup ose bark.

Pse nxihem kaq shpejtë?
Mosha, gjinia dhe gjenet tuaja mund të luajnë të gjithë një rol. Ndërsa rriteni, lëkura juaj bëhet më e hollë dhe humbet shumë nga shtresa e saj yndyrore. Nuk ka “jastëk” për të mbrojtur enët e gjakut, kështu që ata mund të dëmtohen më lehtë. Gratë kanë tendencë të nxihen më lehtë se meshkujt – sidomos nga lëndimet e lehta në pjesën e sipërme të krahëve, kofshë dhe të ndenjura.

Të nxirat, mund të kenë shkak tjetër?
Disa kushte mund të çojnë në pika që duken si plagë. Ato të mëdha quhen purpura. Spote të vogla të kuqe ose vjollce quhen petechia. Problemet që mund të çojnë në pika të gjakut ose të nxira të lehta përfshijnë:
Çrregullime të gjakderdhjes si hemofilia ose sëmundja von Ëillebrand
• Sëmundje të mëlçisë, si ciroza
• Trombocitopeni (kur nuk keni trombocite të mjaftueshme në gjak)
• Kanceret si leuçemia, sëmundja e Hodgkinit ose mieloma e shumëfishtë

A është faji i ushqimit?
Acidi folik (folati) dhe vitaminat C, K dhe B12 ndihmojnë në mpiksjen e gjakut. Nëse nuk merrni mjaft nga këto, ju mund të nxiheni më lehtë. Provoni të hani më shumë fruta apo agrume nëse keni të ulët nivelin e vitaminë C. Mish dhe drithëra të fortifikuara të mëngjesit janë të pasura me B12. Perime me gjethe jeshile si spinaq janë burime të mira të vitaminës K dhe folatit.

A mund të jetë efekti i ilaçeve?
Holluesit e gjakut, aspirina, dhe kimioterapia që lufton kancerin mund të shkaktojë shenja të zezë dhe blu. Mos e ndalni marrjen e mjekimeve sipas kokës tuaj..©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 190 times, 1 visits today)
Top