Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Cfare thone hulumtimet bashkekohore per dhallen ?

Cfare thone hulumtimet bashkekohore per dhallen ?

Cfare thone hulumtimet bashkekohore per dhallen ?

Banoret e basenit te detit mesdhetar shume shekuj e kane perdorur kosin si ilac kunder diarrese dhe veshtiresive ne zorre. Hulumtimet bashkekohore tregojne se kosi ndihmon ne eliminimin e bakterieve qe shkaktojne helmim me ushqim, mes te cilave me te rendesishme jane salmonella dhe shiriti.
Ne hulumtimet e kryera ne Itali dhe Amerike eshte vertetuar se kosi mund te pengoje paraqitjen e dizenterise . Sot ne Evrope eshte e natyrshme dhenia e kosit femijeve qe kane probleme me diarrene. Dr. Shahani nga Universiteti Nebarska ne Shtetet e Bashkuara, eshte njeri nga ekspertet me te medhenj ne fushen e qumeshtit dhe prodhimeve te qumeshtit, thote: “Kosi ka ndikim me te madh si preventive nga semundja e diarrese dhe dizenterise se sa ne sherimin e ketyre semundjeve.” Ky qumesht nuk ka ndikim vetem ne bakteriet, por hulumtimet tregojne se ai e rrit aftesine mbrojtese te qelizave trupore. Ekzistojne argumente shkencore se kosi mund te kete ndikim pozitiv si prevence nga kanceri ne zorren e trashe dhe ne gji.
Ne librin “Food and Nutrition” jane permendur keto dobi te dhalles:
1. Ushqim per ata qe tentojne te zbresin peshen trupore. Njeqind gram dhalle (100gr) permban vetem 52 kalori;
2. Dhalla eshte ushqim i dobishem per grate gji dhenese ne fazen kur fillojne t’i japin femijes ushqim te forte krahas qumeshtit te nenes;
3. Eshte e dobishme na fazen e sherimit nga semundja;
4. Mund te perdoret edhe si embelsire pas ushqimit kur t’i shtohen peme sig jane dredhezat ose bananet.
Kosi eshte ushqim qe tretet shpejt. Revista britanike “Lenst” ka publikuar se 33% e qumeshtit tretet pas nje ore, derisa dhalla per nje ore tretet 91%. Nga kjo, shumica e njerezve qe nuk mund ta durojne laktozen (keta jane njerezit qe vuajne nga gazrat e fuqishme dhe diarrese pas konsumimit te qumeshtit) mund lirisht te konsumojne kosin.

(Visited 248 times, 1 visits today)