Segunda-feira, 29/5/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Cfarë përfiton shëndeti i juaj nga uji dhe mjalti

Cfarë përfiton shëndeti i juaj nga uji dhe mjalti

Mjalti është një nga ushqimet më të shëndetshme për organizmin tonë.

Aftësitë shëruese të mjaltit kur e përziejmë me ujë dhe e pimë esëll, pra në bark të thatë, ka efekt të mirë.

Udhëzimet për ujë me mjaltë:

Një gotë me ujë të ngrohtë
Një lugë gjelle me mjaltë

– Pastron mukozën në mushkëri
– Është shumë e mirë për bronkit, trajton ftohjet dhe forcon imunitetin.
– Parandalon dhe pastron traktin e tretjes nga gjakderdhja dhe parazitët

Në fillim ndoshta do të vëreni fryrje dhe rritje të belit, por mos u bëni merak. Kjo ndodh për shkak se sendimentet fekale bymehen (ajen) dhe bëhen më të buta.
Pas asaj fillon procesi i nxjerrjes jashtë

– Pastron organizmin dhe zorrët nga depozitat e helmeve
– Përmban përbërës antiviral, antifungal dhe antibakterial

Kjo përzierje ujë me mjaltë është pije e përsosur për kontroll të urinimit gjatë natës. Mjalti absorbon ujin nga veshkat dhe kështu ua lehtëson punën atyre.

Ujë me mjaltë – Si pihet?

Duhet të pihet në bark (stomak) të thatë në mëngjes për qëllime parandalimi. Pihet shpejtë!

Këtë pij (Ujë me Mjaltë) mund ta pini edhe në mbrëmje atëherë kur ua lehtëson punën veshkave.

Pije të freskët të sapo bërë.

– Pirja e kësaj pije ua bënë lëkurën më të lëmuar, më të butë dhe më të shndritshme.