Sábado, 20/7/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Cfare eshte spirulina dhe cilat jane perfitimet shendetesore prej saj?Cfare eshte spirulina dhe cilat jane perfitimet shendetesore prej saj?

Cfare eshte spirulina dhe cilat jane perfitimet shendetesore prej saj?
Spirulina eshte alge jeshile e njohur ndryshe si ‘ushqimi me i pasur ne bote’.
Ka 2300% me shume hekur se sa spinaqi, 3900% beta karoten me shume se karrota, 300% me shume kalcium se sa qumeshti, 375% me shume proteina se sa tofu. Krahasuar me nivelet e fitonutrienteve, ka 31 here me shume fitonutriente se sa boronicat dhe 60 here me shume se sa spinaqi.
Spirulina ben mrekulli ne shendetin tone.
Kujdeset per shendetin e melcise, redukton dhimbjen, redukton simptomat e alergjise, mbron nga radiacioni, antiinflamator, rrit sistemin imunitar, kujdeset per shendetin e syve, parandalon rritjen e yndyrnave ne gjak, mbron qelizat nervore, kap metalet e renda ne trupin tone dhe i nxjerr jashte, i pasur me jod, kujdeset per shendetin e tiroideve, parandalon dhe ndihmon ne rastet me semundjet e zemres, trajton hipertensionin. I pasur me omega 3, omega 6, omega 9, 65% proteina dhe acidin yndyror gama linoleik (GLA), me te gjitha aminoacidet esenciale. rregullon nivelin e sheqerit ne gjak, ul rriskun per kancer. Shume e pasur me klorofil, furnizon te gjitha qelizat me oksigjen.
Burim te gjithe elementeve ushqyese si; vitamine B-1 (thiamine), vitamine B2 (riboflavine) B-3 (nikotinamine) B-6 (piridoksine) vitamine B-9 (acid folik), vitamin C,D,A dhe vitamine E. E pasur gjithashtu me kalium, kalcium, krom, baker, hekur, magnez, mangan, fosfor, selenium dhe zink. Super i pasur me kalcium!
Spirulina tretet shume lehte, ben rigjenerimin e qelizave ( anti-moshe), antimykotik, antibakterial, antivirusal.
Eshte provuar se ka efekt kunder herpesit dhe HIV. Ndihmon edhe ne humbjen e peshes.
Perdoret per te gjitha moshat.
1-5 gram cdo dite, shtohet ne caj, lengje frutash apo thjeshte uje.

(Visited 193 times, 1 visits today)
Top