Sexta-feira, 17/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Cfare eshte poleni? Per cka sherben?

Cfare eshte poleni? Per cka sherben?

poleni poelni
Sapo lind dielli dhe kur perendon dielli, bletet vijne me nji ngarkese te pazakonte: nji pluhur ne ngjyre ari dhe me parfum. Ky eshte poleni. Quhet mrekullia e jetes, mijera pjese te vogla te mbledhura nga lule te ndryshme. Sipas ngjyres mund te dallojme nga cila lule vjen: I verdhe, nga luledielli, pak me I kuq, me siguri nga lulet e molles etj. Bletet mbledhin polen nga lule te ndryshme, poleni eshte multi ngjyresh dhe ka veti kurative.

Per cfare keshillohet poleni?

Vonesa ne zhvillimin e femijes- 5-10 gram ne dite favorizon zhvillimin dhe forcimin e kockave, zhvilllimin e sistemit nervoz.

Infeksionet e mushkerive-ndihmon ne parandalimin e virozave dhe infeksioneve te mushkerive. Konsumohet ne kura prej nji muaji, 10-30 grame ne dite. Gjate nji viti mund te behen 2-3 kura.

Probleme riprodhimi tek meshkujt- konsumimi I rregullt I polenit rrit prodhimin e spermatozoideve, si edhe permiresim te tyre. Keshillohet sepse parandalon impotencen tek meshkujt (impotencen e shkaktuar nga mosha), ndihmon ne raste stresi, mungese ne ushqim, lodhje, tension emocional I zgjatur, pagjumesi..

Menopauza e parakohshme- permban substanca estrogjene. Konsumohet ne kura prej 28 ditesh, me 12 dite pushim, minimumi 4 kura ne vit. Kjo gje keshillohet edhe per meshkujt sepse ndihmon ne andropauze. (menopauza e meshkujve)

Alzheimer – keshillohen 3-4 kura ne vit, nga nji muaj secila, 10-20 grame ne dite.

Aksident vascular – parandalohet duke konsumuar cdo dite polen. Gjithashtu ndihmon ne rregullimin e funksionimit te tubit tretes dhe permiresimin e hemoroideve dhe semundjeve te venave.

Kancer – permbajtja e larte e vitaminave, enzimave, ndihmon ne stimulimin e imunitetit dhe parandalimin e kancerit. Rekomandohen minimumi tre kura ne vit, secila nga nji muaj.

Kapslliku ose probleme te tubit tretes: – stimulon aktivitetin e tubit tretes, rregullon punen, funksionimin e tij. Rekomandohet edhe ne raste diareje ose infeksione te tubit tretes. Kura eshte e shkurter, 7-14 dite, nji luge e vogel para ushqimit.

Reumatisma – tratamente te gjata te shoqeruara me ushqim te pasur ne fruta dhe perime. Rekomandohen 5-6 kura nga 30 dite.
Adenomi I prostates – rezultate shume te mira si ne formen kronike edhe akute, gjithashtu rrit edhe potencen. Rekomandohet tratament I gjate (minimumi 60 dite), 10 grame ne dite te kombinuara me qumesht blete (100 mg ne dite)
Depresioni dhe lodhja nervore – kosmumimi per 3 muaj I polenit con ne permiresim te tonusit te brendshem dhe permiresim te mendimeve depresive.
Alkolizmi – poleni ul dependencen ndaj alkolit. Konsumohet 15-30 gram (1-2 luge) ne dite, kura zgjat 30 dite me 15 dite pushim, pastaj mund te fillosh kure tjeter.
Mbipesha -ndihmon ne funksionimin e tubit tretes, djegjen e kalorive. Gjithashtu ndihmon edhe ne dieta per shendoshje sepse permireson oreksin.
Anemia, ka dhene rezultate shume te mira nese konsumohet per kohe te gjate dhe I shoqeruar me qumesht blete dhe mjalte.
Kanceri ne miter dhe ne gjoks – permireson simptomat, forcon imunitetin keshillohet administrimi (10-20 gram) ne dite.

(Visited 426 times, 2 visits today)
Top