Terça-feira, 15/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Çfarë duhet të bëni nëse keni rënie të flokëve:Kjo është e rëndësisë vendimtare!

Çfarë duhet të bëni nëse keni rënie të flokëve:Kjo është e rëndësisë vendimtare!

Rënien e flokëve mund ta parandaloni me kujdesin e duhur. Ne ju rekomandojmë hapat e mëposhtme që flokët tuaj të jenë të trahsa dhe të qëndrueshme…

Rënia e flokëve te femrat mund të jetë shenjëe e problemeve shëndetësore, të tilla si psh. Problem me gjëndrën tiroide. Kjo mund të jetë për shkak të mungesës së vitaminave dhe mineraleve të caktuara. Gjithashtu kjo mund të ndodhëedhe për shkak të stresit intenziv. Flokët mund të bien edhe si pasojë e nivelit në rënie të hormonit femëror estrogjenit, gjatë menopauzës si dhepas lindjes së fëmijës. Por, gjithashtu mund të jetë një process i natyrshëm rigjenerues.

Para se të shqetësoheni për sasinë e rënies së flokëve që ju bie në ditë, ju duhet të dini se ekspertët thonë që është normale të humbni deri 100 qime në ditë. Flokët rigjenerohen në mënyrë natyrale. Qimet e vjetra zëvendësohe me qime të reja. Këtë proces mund ta dalloni më së shumti gjatë stinës së pranverës dhe vjeshtës.

Kujdesi i duhur për flokë të dendura

Rënien e flokëve mund ta parandaloni me kujdesin e duhur. Po ju këshillojmë disa hapa të më poshtme që ti bëni flokët me volum dhe të dendura:

Para çdo larje të flokëve krehni ato mirë,
Gjatë larjes së flokëve mos e përdorni ujin shumë të nxehtë apo të ftohtë, lani flokët vetëm me ujë të vakët,
Shamponë që e përdorni në bazë ditore duhet të jetë i butë. Përdorni llojin me bazë bimore,
Aplikoni shamponë butësisht në flokët tuaj. Përdorni gishtat për masazhimin errënjëve dhe kokës,
Që flokët tuaj të jenë të shëndetshme, është e rëndësishme që edhe ushqimi të jetë i tillë. Flokët kanë nevojë për vitamin C, protein, zink, hekur dhe biotin./femra.net/

(Visited 157 times, 1 visits today)
Top