Sábado, 30/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Centella Asiatica zbulimi me i bujshem i shkences ne kuadrin e trajtimeve alternative bimore dhe vetive te tyre antimoshe

Centella Asiatica zbulimi me i bujshem i shkences ne kuadrin e trajtimeve alternative bimore dhe vetive te tyre antimoshe

Centella Asiatica zbulimi me i bujshem i shkences ne kuadrin e trajtimeve alternative bimore dhe vetive te tyre antimoshe….

Quhet gotu kola ,centella ose per indianet brahmi, bima e lashte aziatike qe po futet furishem ne shkencen moderne te parandalimit te plakjes se lekures.
Ekstrakti centella permban nje sere aminoacidesh,beta karoten ,acide yndyrore dhe fitokimikate natyrale te cilat parandalojne plakjen ,mbyllin plaget e infektuara dhe stimulojne prodhimin e kolagjenit me nje shpejtesi marramendese. Mjafton te vini disa pika ekstrakt ne lekure ose disa gjethe gotu kola dhe plaga do te mbyllet duke mos lene shenje sepse kolagjeni i tipit I mbiprodhohet nga qelizat e stimuluara nga kjo bime.

Historia e kesaj bime daton qe ne prehistori dhe per te eshte shkruar ne librat e lashte te mjeksise kineze dhe Indiane.
Sipas shkrimeve kjo bime ka shpetuar jete njerezish dhe ka sheruar infertilitetin te femrat.

Rrit ndjeshem memorjen dhe stimulon qarkullimin e gjakut.

Ne Tajlande kjo bime quhet “te kthesh kohen pas” per vetite anti moshe qe ka.

Ne france perdoret nga farmacistet tradicionale qe ne 1800
Ne Angli perdoret per te kuruar lekuren me kapilare te kuq, lupusin,psoriazin etj….