Wednesday, 21/11/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Para se të shtrihesh për të fjetur, i bashkon duart dhe i ngre ashtu sikurse i ngre kur bën lutje dhe pështyn lehtë në to
  Para se të shtrihesh për të fjetur, i bashkon duart dhe i ngre ashtu sikurse i ngre kur bën lutje dhe pështyn lehtë në to

  Transmeton Aisheh – RadijAllahu ‘anha – se Pejgamberi – sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem – çdo natë, para se të shkonte për të fjetur, i bashkonte duart dhe i ngrinte ashtu sikurse i ngre kur bën Du’a, dhe pështynte lehtë në to. Më pas lexonte Suren Ikhlas, Suren Felek, Suren Nas, dhe fërkonte sa të mundej…

 • 5 Simptomat e syri të keq
  5 Simptomat e syri të keq

  Simptomat e syri të keq 1. Njerëzeve  i ndryshon ngjyra e fytyrës  (p.sh. errët ose i zbehtë) 2. Vështirësi të fleni gjatë natës, të përgjumur gjatë ditës! 3. Djersë nga koka e përparme, dora, këmbët dhe mbrapa 4. Ndiheni  të ngopur, të mërzitur, të pashpresë të pakujdesshëm dhe mendime vetvrasëse 5. Vizitoni tualet shumë.

 • Duaja per largimin e kurthave te shejtanit
  Duaja per largimin e kurthave te shejtanit

  EUDHU BI KELIMATIL-LAHIT TÄMMÄTI EL-LETI LA JUXHÄVIZUHUNNE BERRUN VE LA FAXHIRUN MIN SHERRI MA HALEK, VE BERE-E VE DHER-E, VE MIN SHERRI MA JENZILU MINES SEMÄI, VE MIN SHERRI MA JA'ERUXHU FIHA, VE MIN SHERRI MA DHERE-E FIL ARDI, VE MIN SHERRI MA JEHRUXHU MINHA, VE MIN SHERRI FITENIL LEJLI VEN NEHÄR, VE MIN SHERRI…

Rukje

Shendeti

Ja pse vera e kuqe nuk ju ben mire
Ja pse vera e kuqe nuk ju ben mire

Mund të keni dëgjuar ndonjëherë që mjekët ju këshillojnë të konsumoni një gotë verë të kuqe, pasi mendohet se ju bën mirë për zemrën. Në fakt, me sa duket, nga sot e në vazhdim nuk do ta merrni më këtë këshillë. Siç thotë një raport i cili mban firmën e Chief Medical Officer Sally Davies,…

Me Shume

Sëmundjet

 • Të vjellat e shpeshta,trajtimi me kokërr të zezë
  Të vjellat e shpeshta,trajtimi me kokërr të zezë

  Të vjellat e shpeshta Një lugë e vogël vaj të farës së zezë dhe një lugë e vogël karafil i bluar, hidhet në lëng nenexhiku të zier dhe pihet nga kjo përzierje tre herë në ditë në mëngjes, drekë dhe darkë pas buke. Doza këshillohet sa hërë që kemi të vjella të shpeshta. Profeti Muhamed…

 • Trajtim natyral për shërimin e tensionit të lartë të gjakut
  Trajtim natyral për shërimin e tensionit të lartë të gjakut

    Për shërimin e tensionit të lartë të gjakut: Çdo lloj pije e të nxehtë i shtohen disa pika të vajit të kokrrës së zezë. Profeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar muslimanët të kujdesen për shëndetin e tyre dhe, si një doktor i vërtetë i ka dhënë zgjidhje sëmundjeve të ndryshme. Në një hadith…

 • Preparate bimore për çrregullimet menstruale
  Preparate bimore për çrregullimet menstruale

  – Lulebalsami (Hypericum perforatum), çaji i kësaj bime është rregullues i ciklit mujor, anti stresues, qetësues, kuron infeksionin e fshikësës së urinës, etj. – Fenugreek, rregulluese e ciklit mujor, pihet para gjumit. – Rozmarina, çaji i rozmarinës përdoret si caj cdo ditë për qetësimin e dhimbjeve, forcon zemrën, pastrues,etj. – Alchemilla Vulgaris, kjo bimë shëron shumë prej…