Tuesday, 22/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Duaja Kur Bie Shi
  Duaja Kur Bie Shi

  Allahumme sajjiben nafi’an O Allah, bëje këtë shi të begatshëm, e të dobishëm! Buhariu. Allahumme eskina gajthen mugithen meri’en meri’an gajre darrin axhilen gajre axhili. O Allah, të lutem na lësho shi të këndshëm, freskues, të dobishëm e jo të dëmshëm, të menjëhershëm e jo të vonuar. Saktësoi Albani. Allahumme egithna, Allahumme egithna, Allahumme egithna.…

 • Të friksuarit gjatë natës
  Të friksuarit gjatë natës

  Tregon Halid Ibn Velidi ku thoë: Në një koh u frikësojsha natën dhe shkova te i Dërguari i Allahut (alejhi selam) dhe i thash: Unë po friksohem natën dhe pe marr shpatën mirëpo nuk pe shoh askend që ti mëshoj me te. Pejgamberi alejhi selam tha: A dëshiron të ti mësoj disa fjal të cilat…

 • Thuaje këtë lutje, kur ke probleme të pashpjegueshme
  Thuaje këtë lutje, kur ke probleme të pashpjegueshme

  Eudhu bi kelimatil-lahit-tam-mat, Eel-leti la iuxhauizuhun-ne berrun, ue la faxhir min sherri ma halaka, ue dhera‟e, ue bera‟e ue min sherri ma jenzilu mines-semai, ue min sherri ma jea‟ruxhu fiha, ue min sherri ma dhera‟e fil erdi, ue min sherri ma jehruxhu minha, ue min sherri fitenil-lejli uen-nehar ue min sherri tauarikil-lejli, il-la tarikan jetruku…

Rukje

Shendeti

Lakra e bardhë (Brassica oleracea var. capitata)
Lakra e bardhë (Brassica oleracea var. capitata)

Ndihmon veprimtarinë e qelizave të mëlçisë, pengon dhjamosjen e tyre; pakëson kolesterolin në gjak; ka veti rigjeneruese dhe anti-ulçeroze. Prandaj përdoret dhe në ulçerat që vijnë nga sekretimi i kufizuar i stomakut. Lakrës së freskët i shtrydhet lëngu i cili pihet në sasi ½-1 gotë çaji, 2-3 herë në ditë para ushqimit. Ose sallata e…

Me Shume

Sëmundjet

 • Sherimi i sekrecioneve te prishura te trupit (Epilepsia)
  Sherimi i sekrecioneve te prishura te trupit (Epilepsia)

  Sa i perket parregullsive psikosomatike ose kalbezimit te sekrecioneve primare te trupit (ahlat), individi duhet te dije se kjo semundje i ngulfat pjeserisht funksionet e sistemit nervor dhe i dobeson levizjet e natyrshme e te vullnetshme. Kjo gjithashtu eshte e njohur si epilepsi psikosomatike.  Ajo shfaqet ne rritjen jonormale te sasise se fluideve (likuorit cerebrospinal)…

 • Mënyra të shërimit me kokërr të zezë !
  Mënyra të shërimit me kokërr të zezë !

  Mënyra të shërimit me kokërr të zezë ! 1. Për shërimin e kokë-dhembjes: Ibnul Kajjimi në librin e tij - Zadul Mead - në pjesën speciale rreth - Mjekësisë pejgamberike - ka thënë: Lyerja e kokës me vaj [vajimi] i kokës me të [vaj të kokrrës], bënë dobi kundër kokë-dhembjes së ftohët. -Mënyra e dytë:…

 • Preparate bimore për çrregullimet menstruale
  Preparate bimore për çrregullimet menstruale

  – Lulebalsami (Hypericum perforatum), çaji i kësaj bime është rregullues i ciklit mujor, anti stresues, qetësues, kuron infeksionin e fshikësës së urinës, etj. – Fenugreek, rregulluese e ciklit mujor, pihet para gjumit. – Rozmarina, çaji i rozmarinës përdoret si caj cdo ditë për qetësimin e dhimbjeve, forcon zemrën, pastrues,etj. – Alchemilla Vulgaris, kjo bimë shëron shumë prej…