Tuesday, 22/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Larja e hundës tri herë kur zgjohesh prej gjumit
  Larja e hundës tri herë kur zgjohesh prej gjumit

  Larja e hundës tri herë kur zgjohesh prej gjumit. Prej suneteve te harruara është edhe larja e hundës tri herë kur zgjohesh prej gjumit ngase shejtani e kalon natën aty. I Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ue sel-lem ka thene: "Kur ndonjë prej jush zgjohet nga gjumi atëherë le ta shpërlaj hundën e tij tri herë,…

 • Qysh me fry nje bebe?
  Qysh me fry nje bebe?

  Pyetje: esselamu alejkum. Qysh me fry nje bebe nese nukje hoxhonic ose nuk di me fry me cfar dove duhet me fry ju lutem me tregoni! Përgjigje: Ue alejkum selam Fryrja nënkupton leximin e Kuranit para të sëmurit, kurse në këtë rast para fëmijës. Nuk është kusht që lexuesit të jetë hoxhë, sepse ai që…

 • Mjekimi i magjisë
  Mjekimi i magjisë

  Mjekimi i magjisë Magjia mund të mjekohet me këto forma: Shtimi i kërkimit të faljes së gjynaheve(istigfari) sepse nuk zbret asnjë sprovë veçse për shkak të gjynaheve dhe largohet me pendim te Allahu. Kthimi te Allahu me pastrimin e besimit, mbështetja te Ai për largimin e vështirësisë, kënaqja me caktimin e Tij dhe mos humbja shpresë…

Rukje

Shendeti

Cfare te ha kur kam aciditet te larte ne stomak?
Cfare te ha kur kam aciditet te larte ne stomak?

Dieta qe kontrollon hiperaciditetin e stomakut Rritja e prodhimit te aciditetit ne stomak mund te shkaktoje simptoma te ndryshme si refluks, ndjesi djegieje, fryrje, gromesima, dispepsi, perzierje dhe shije thartire ne goje. Arsyet e hierprodhimit te aciditetit ne stomak jane te ndryshme, nga menyra e te ushqyerit, konsumi i alkolit e deri te trashegimia. Nese…

Me Shume

Sëmundjet

 • Kjo kurë kthen aktivitetin seksual edhe nëse je në moshë të thyer
  Kjo kurë kthen aktivitetin seksual edhe nëse je në moshë të thyer

  Për kurimin e rasteve të dobësisë seksuale: Nevojitet 200 gr kokërr fare të zezë të shtypur (pluhur), 50 gr vaj ulliri, 100 gr dylli të shtypur (dyllë peme mashkull), 50 gr vaj fare të zezë, 50 gr vaj xhirxhiri (sallatë arabe, në anglisht rocket ose eatercress) si dhe 200 gr mjaltë i pastër. Këto përzihen…

 • Nëse do ta ruash rinin (pamjen e të riut)
  Nëse do ta ruash rinin (pamjen e të riut)

  Për fuqi, aktivitet dhe rinim Ja një këshillë e artë: Mos lësho asnjë ditë, e që most a marrësh një lugë mjaltë; le të jetë sikur ujë! Le të të bëhet kjo praktikë e rregullt në jetë! Mund ta marrësh në çdo kohë. Prandaj Ibën Sina ka thënë: “Nëse do ta ruash rinin (pamjen e…

 • Tumori në stomak
  Tumori në stomak

  Gjeja e pare qe duhet bere eshte ndryshimi i ushqyerjes dhe menyres se jeteses sepse kjo menyre jetese qe ka bere e ka cuar ne tumorr ne stomak. Le ti marrim me rradhe. Pastrimi i organeve. Duhet te pastrohen ne dy menyra: te pergjithshme qe behet cdo muaj dhe te perhershem qe behet cdo dite.…