Friday, 18/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Këshillat e Pejgamberit alejhi selam në kurimin e dëshpërimit, trishtimit, mërzitjes dhe ankthit !?
  Këshillat e Pejgamberit alejhi selam në kurimin e dëshpërimit, trishtimit, mërzitjes dhe ankthit !?

  Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit Falënderimi i takon Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të Dërguarin e Tij salallahu alejhi ue selem. Në dy sahihët transmetohet prej hadithit të Ibnu Abasit se: “Profeti alejhi selam kur i ndodhte ndonjë fatkeqësi thoshte: La ilahe il-lAll-llahu nuk ka të adhuruar tjetër veç Allahut…

 • Mbrojtja ndaj mësyshit
  Mbrojtja ndaj mësyshit

  Pyetje: “A është e vërtetë se nëse personi i cili merr mësysh të tjerët nuk i ikën mësyshi (që ka marrë të tjerët) për një kohë të gjatë, pra, mësyshi nuk largohet derisa të vdes ai i cili i ka marrë mësysh?” Përgjigje: ”Ne nuk dimë asnjë argument nga Sheriati se mësyshi i cili ka zgjatur…

 • Xhelozia dhe mjekimi i saj
  Xhelozia dhe mjekimi i saj

  Kujdes nga xhelozia, sepse vertet ajo shkatërron veprat e mira sic shkatërron zjarri drunjtë. Hasedi (xhelozia dhe lakmia, inati) është njëra nga emocionet më shkatrruese ose ndjenjë e cila një njeri ka drejt qenjes njerëzore tjetër. Ajo, shkakton te njeriu një dëshirë të ligë për të tjetër dhe të jetë I gëzuar kur fatkeqësitë bien…

Rukje

Shendeti

Me ndihmën e këtyre 10 trukeve zbuloni se cili është mjalti i vërtetë
Me ndihmën e këtyre 10 trukeve zbuloni se cili është mjalti i vërtetë

Me ndihmën e këtyre 10 trukeve zbuloni se cili është mjalti i vërtetë. Mjalti është i pasur me vitamina dhe minerale, dhe ka veti antiinflamatore. Merrni pak mjaltë dhe fërkojeni atë në mes të gishtit tregues dhe gishtit të madh derisa të shpërbëhet. Mjalti i pastër është i mirë për lëkurë dhe nuk është ngjitës.…

Me Shume

Sëmundjet

 • Diçka për aneminë ?
  Diçka për aneminë ?

  Do t'ju sugjeroja dicka,nje sallate me jeshilleqe te perzier me burdullak, jonxhe,rukel shtypen pak me dore u hidhet kripe te zeze deti ,vaj ulliri dhe uthull eshte shume e mire per anemine e theksuar. Jonxha eshte prej bimeve me te mira per anemine.Ju do te cuditeni po ja qe eshte e vertete jonxha ka shume…

 • Paraliza
  Paraliza

    Humbje e plote ose e pjesshme e aftesise se nje gjymtyre a te nje organi per te levizur, per te vepruar a per te ndier, e cila shkaktohet nga nje semundje qe godet sistemin nervor. Kjo semundje qe demton sistemin nervor quhet paraliza cerebrale. 1- paraliza cerebrale perdoret per çrregullimet neurologjike 2- ndikon ne…

 • Ilac për shërimin e hemoroideve
  Ilac për shërimin e hemoroideve

  HEMOROIDE:  Përzihet vaji i farës së zezë me vaj ulliri në të njëjtën masë dhe çdo ditë, pihen nga tre lugë të mëdha {në mëngjes, drekë dhe darkë} përgjatë një periudhë 10 ditore. Me këtë përzierje shpërlahet fyti para gjumit një hërë në tre ditë radhasi, dhe konsumohet për çdo ditë 3 kokrra fiq për…