Wednesday, 21/11/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Duaja e pranuar në ditën e mërkurë
  Duaja e pranuar në ditën e mërkurë

  Duaja e pranuar në ditën e mërkurë Xhabir bin Abdullah  tha: “I Dërguari i Allahut  iu lut Allahut  në këtë xhami (Mesxhid el-Fet’h) të hënën, të martën dhe të mërkurën. Duaja e tij u pranua në ditën e mërkurë, mes namazit të drekës dhe të ikindisë.” Xhabir  tha: “S’ka pasur diçka të rëndësishme…

 • Me të vërtetë mësyshi është realitet
  Me të vërtetë mësyshi është realitet

  Pejgamberi [alejhi selam] ka thënë: "Me të vërtetë mësyshi është realitet." Poashtu ka thënë: "Shumica e ummetit tim do të vdesin nga pasojat e mësyshit." Andaj luteni Allahun të ju mbrojë nga mësyshi sa herë që merrni pjesë në ndonjë tubim apo ku jeni në qendër të vëmendjes. Lutja e transmetuar për mbrojtje nga mësyshi…

 • Duaja (lutja) e cila tronditi qiellin!
  Duaja (lutja) e cila tronditi qiellin!

  Ibn Ebu Ed-Dunja përmend një hadith të transmetuar nga Enes ibn Malik (radijAllahu anhu), i cili tregon: “Një tregtar prej ensarëve, i quajtur Aba Mi’lak, blinte dhe shiste mallra duke përdorur paratë e tij dhe të njerëzve të tjerë. Ai ishte njeri i mirë dhe i frikësohej Allahut. Njëherë, kur po merrej me punën e…

Rukje

Shendeti

Mjalti më i mirë se antibiotikët?
Mjalti më i mirë se antibiotikët?

Mjalte ne vend te antibiotikeve Mjalti është i njohur për shumë veti të shëndetshme. Por shkencëtarët nuk mund t’a imagjinonin që ky shërues i njerëzimit është kaq i efektshëm. Disa kërkime kanadeze kanë zbuluar se mjalti mund të shkatërrojë edhe bakterie. Efektshmëria e tij në disa raste ja kalon dhe antibiotikëve. Efekti i mjaltit mbi…

Me Shume

Sëmundjet

 • Sinoziti ? Largohet me një mënyre popullore…
  Sinoziti ? Largohet me një mënyre popullore…

  Ju mund të blini ilaçe sa të doni, por sinusiti ka vetëm një mënyrë për ta luftuar. Fjala është për atë popullore, mjaft të thjeshtë: Ujë me kripë deti. Po, po. Mjafton vetëm një gotë ujë e përzier me kripë te pa jodizuar dhe do të shihni sesi kjo terapi do të funksionojë menjëherë. Kjo…

 • Si te mjekohemi per lythat qe na dalin ne duar, ne kembe?
  Si te mjekohemi per lythat qe na dalin ne duar, ne kembe?

  Si te mjekohemi per lythat qe na dalin ne duar, ne kembe? Per kete lloj shqetesimi, aplikoni nje shtrese te holle limoni ne pjesen ku te dhemb lythi(kalloja), fiksojeni me nje leukoplast dhe lereni ashtu per nje nate. Perserisni kete metode disa nete, derisa lythi te bjere.

 • Çfarë trajton fizioterapia?
  Çfarë trajton fizioterapia?

  Fizioterapia, sekreti i një jete të shëndetshme! Fizioterapia ofron shërbime terapeutike në shumë specialitete duke përfshirë: ? sistemin kardio-respirator ? geriatri ? rheumatologji ? neurologji ? pediatri ? ortopedi- traumatologji ? dëmtime sportive etj… Fizioterapia trajton çrregullimet kardio-pulmonare, përfshirë: ? atakun kardiak ? post-kirurgjinë e koronareve ? sëmundjet kronike obstruktive të mushkërive ? fibrozat pulmonare. Terapia manuale, që…