Tuesday, 22/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

Rukje

Shendeti

Disa sëmundje që parandalohen me shegë
Disa sëmundje që parandalohen me shegë

Shega është cilësuar si një mrekulli e vjeshtës, e teksa padiskutim luan një rol të rëndësishëm në organizmin tonë falë vlerave të rralla. Ky frut është ndër të rrallët mbi tokë për vlerat që ka për shëndetin. Shega ka efekt në uljen e kolesterolit dhe hipertensionit, parandalimin e episodeve kardiake si pasojë e ngushtimit të…

Me Shume

Sëmundjet

  • Ke organizmin e dobësuar ,je anemikë?
    Ke organizmin e dobësuar ,je anemikë?

    Lajthitë përdoren me rezultate të mira dhe rekomandohen për organizma të dobësuar dhe anemikë, si dhe për grate me barrë. Në këto raste rezultate të mira jep mjekimi me lajthi: Merren 1 kg thelpinjë lajthie, thërmohen e përzihen me 1 kg mjaltë. Çdo ditë merren 3-4 lugë gjelle, duke e vazhduar mjekimin për 30 ditë.

  • Për shërimin e mëlçisë [shpnetkës]
    Për shërimin e mëlçisë [shpnetkës]

    Për shërimin e mëlçisë [shetkës]: Një shtresë e brumit të fituar nga kokrra e zezë me vaj të ullirit, qitet në ndonjë fashë dhe para se të flejë vendoset në anën e majtë pasi të jetë ngrohur pak. Në të njëjtën kohë, duhet pi një gotë të ujit të vluar të ang.fenugreek me mjaltë të…