Thursday, 17/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Dhikri i gjumit
  Dhikri i gjumit

  Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) para se të shtrihej për të fjetur,ulej mbi shtrat, ngrinte shuplakat drejt fytyrës e këndonte suret: "Kul huvallahu ehad", "Kul eudhu birabil-felek", "Kul eudhu birabin-nas". Mëpas prekte çdo pjesë të trupit që kishte mundësi, duke filluar nga koka,fytyra etj. Këtë veprim, e bënte tri herë. Kur shtrihej në shtrat këndonte Ajetin…

 • Prej lutjeve kur dikujt i ngushtohet dunjaja!
  Prej lutjeve kur dikujt i ngushtohet dunjaja!

  Prej lutjeve kur dikujt i ngushtohet dunjaja! O Mbikëqyrës i Përhershëm e i Përjetshëm, nuk ka Zot tjetër përveç Teje, me Mëshirën Tënde të kërkoj ndihmë! Zoti ynë, ne jemi në nevojë të Mëshirës Tënde, mos i lër çështjet në dorën time sado të vogla të jenë ato, përmirësomë mua dhe jetën time në përgjithësi,…

Rukje

Shendeti

Pse fëmiu im sëmuret shpesh ?
Pse fëmiu im sëmuret shpesh ?

Në shumë raste keni vënë re madje dhe jeni shprehur fëmija i motres apo i shoqes nuk sëmuret shpesh, pse i imi po?   Mbase jo por ka diçka që i bën ata më pak të prirë për sëmundjet. Mundohuni t’i ndiqni këto gjashtë këshilla të ekspertëve për të pasur edhe ju fëmijë të shëndetshëm…

Me Shume

Sëmundjet

 • 14 zakonet në jetë që e bëjnë zemrën copë-copë
  14 zakonet në jetë që e bëjnë zemrën copë-copë

  Sëmundjet kardiovaskulare, mbeten në botë, ndër shkaqet kryesore të vdekjeve. Dhe arma e vetme për ta zbutur këtë prirje negative, është parandalimi i tyre. Por si mund të realizohet ai? Do të mjaftonin në fakt, vetëm që të ndalonim 14 zakone të këqija gjatë jetës. Dhe kështu, zemrën nuk do ta bënim copë-copë… 1) Të…

 • Trajtim natyral për shërimin e lëndimit të lukthit
  Trajtim natyral për shërimin e lëndimit të lukthit

  Për shërimin e lëndimit të lukthit: Një lugë të vogël të vajit të kokrrës së zezë qitet në një filxhan me mjaltë, pastaj përzihet me një lugë lëvore të njoma të shegës. Kështu në periudhën prej dy muajsh, në çdo mëngjes kur është esëll, hahet materia e fituar dhe pas saj pihet një gotë me…

 • Trajtim natyral për shërimin e astmës
  Trajtim natyral për shërimin e astmës

  Për shërimin e astmës: Inhalohet avulli i vajit të kokrrës së zezë në mëngjes dhe mbrëmje duke futur në gojë çdo mëngjes dhe çdo mbrëmje një lugë me vaj të kokrrës së zezë, i cili përpihet pasi të ketë qëndruar një kohë në gojë, me kusht që kjo të bëhet, në mëngjes, para ushqimit. Preferohet…