Friday, 21/9/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Tre kategorive nuk u kthehen lutjet mbrapsht
  Tre kategorive nuk u kthehen lutjet mbrapsht

  Tre kategorive nuk u kthehen lutjet mbrapsht Profeti (Paqja dhe bekimet e Zotit qofshin mbi të!) ka thënë: “Tre kategorive nuk u kthehen lutjet mbrapsht: Prijësit të drejtë, agjëruesit kur çel iftarin dhe lutja e atij të cilit i është bërë padrejtësi.” E transmeton Tirmidhiu me nr. 2525. Albani e ka konsideruar hadith të saktë…

 • Si ta vëreni vetvetën se jeni të sëmurë nga Sihri?
  Si ta vëreni vetvetën se jeni të sëmurë nga Sihri?

  Personi mund ta vërej vetvetën se është i prekur nga sihri nga 2 aspekte: 1. Me an të sjelljeve të tij dhe 2. Nga sëmundjet trupore që i shkakton Sihri. 1. Njeriu mund ta vërej se ka Sihër edhe nga aspekti i sjelljeve të tij, Për shembull, nëse burri ka pas lumturi me gruan e…

 • Çfarë është mësyshi?
  Çfarë është mësyshi?

    Mësyshi është një shikim që del apo lëshohet nga një krijesë,qoftë njeri,xhin apo kafshë,burrë apo grua. Ky shikim drejtohet drejt sendit që ai e shikon dhe e pëlqen, dhe si pasojë e këtij shikimi ndikohet apo ndryshon ai send me lejen e Allahut të Lartësuar. Ndikimi i mësyshit realizohet si shkak i lakmisë,habisë,dashurisë,apo urrejtjes…

Rukje

Shendeti

E çuditshme: Pas sulmit në tru, u bënë “persona tjerë”
E çuditshme: Pas sulmit në tru, u bënë “persona tjerë”

Ekspertët thonë se nuk është e pazakontë që sulmi në tru të shkaktojë ndryshime psikike, emocionale dhe biheviorale, por disave dëmtimet në tru ua ndryshuan tërësisht jetën. Telegrafi ua sjellë rastet më interesante të tilla, të dokumentuara kohëve të fundit nga mjekësia.. 1. E humbi aftësinë të ndjehet i trishtuar 68 vjeçari Malcolm Myatt pësoi…

Me Shume

Sëmundjet

 • Alkoolizmi si sëmundje
  Alkoolizmi si sëmundje

  Alkoolizmi si sëmundje ...Islami është përçuesi i të gjitha shpalljeve hyjnore paraardhëse dhe në të njëjtën kohë është edhe besimi më i përkryer në botë. Besimi Islam është personifikimi i së mirës dhe burim i mençurisë sepse e ka burimin nga Allahu i Plotfuqishëm. Në islam në përgjithësi është i vlefshëm parimi se gjithçka ka…

 • Vaj ulliri me mjaltë, kundër rënies së flokëve
  Vaj ulliri me mjaltë, kundër rënies së flokëve

    Rënia e flokëve është një dukuri shqetësuese për shumë persona, të cilët shpesh kërkojnë për të provuar lloj-lloj recetash.   Një recetë shtëpiake për personat të cilët kanë rënie të shtuar të flokëseve, dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur, është përzierja e vajit të ullirit dhe mjaltit. Kjo është shumë efektive nëse përdoret…

 • Si të humbasim peshë ?
  Si të humbasim peshë ?

  Cdo mëngjes gjysmë ore para vaktit me stomak bosh dhe natën para gjumit pini mjalte dhe pluhur kanelle te ziera në një filxhan uji. Nëse merret rregullisht ul peshën madje edhe personave më të trashë,gjithashtu pirja e rregullt e kësaj përzierje nuk lejon grumbullimin e yndyrës në trup edhe nëse personi bën dietë te lartë…