Friday, 21/9/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • SHERIM ME KURAN – RUKJE
  SHERIM ME KURAN – RUKJE

  SHERIM ME KURAN - RUKJE Dije se të gjitha ajetet që lexohen për shërim, lutjet dhe rukjet e ndryshme që kanë ardhur në Kuran dhe Sunet, janë të dobishme dhe shëruese në vetvete, por megjithëkëtë ato kërkojnë pranim nga zemra dhe vendosmëri të fortë nga i sëmuri. Me fjalë të tjera, njeriu duhet ta lidh zemrën e…

 • Duaja kur kemi dhimbje në trup! Fjalët që duhet të themi.
  Duaja kur kemi dhimbje në trup! Fjalët që duhet të themi.

  Është e zakonshme që gjatë jetës njeriu të pësojë dhimbje në trup. Në të shumtat e rasteve njerzit hutohen dhe nuk dinë çfarë të bëjnë. Fjalët që duhet të themi janë: Bismil-lah.(3 herë) E’udhu bil-lahi ve kudretihi min sherri ma exhidu ve uhádhiru. (7 herë) Në emër të All-llahut. Kërkoj mbrojtjen e All-llahut me fuqinë…

 • Ja disa shkaqe për t’u ruajtur nga mësyshi
  Ja disa shkaqe për t’u ruajtur nga mësyshi

  Mbrojtja nga mësyshi: Duhet patjetër që çdokush kur shikon diçka që e mahnit, të thotë “masha Allah” në mënyrë që mos ta marrë mësysh atë gjë. Por është për të ardhur keq që, këtu në Shqipëri, shumica e njerëzve nuk e përdorin asnjëherë këtë fjalë ose e përdorin shumë rrallë. Jo vetëm kaq por shume…

Rukje

Shendeti

Cfare eshte poleni?
Cfare eshte poleni?

Cfare eshte poleni? Sapo lind dielli dhe kur perendon dielli, bletet vijne me nji ngarkese te pazakonte: nji pluhur ne ngjyre ari dhe me parfum. Ky eshte poleni. Quhet mrekullia e jetes, mijera pjese te vogla te mbledhura nga lule te ndryshme. Sipas ngjyres mund te dallojme nga cila lule vjen: I verdhe, nga luledielli,…

Me Shume

Sëmundjet

 • Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus)
  Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus)

  Duke pare rendesine e madhe te pastrimit te kolonit nga papastertite dhe mbetjet po tregojne disa menyra te pastrimit te zorres se trashe. Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus).Kjo fare shkakton diare te forta ndoshta dhe vjellje. Eshte pastrues mjaft i mire i zorres. Perdoren 7 kokrra per 21 dite. Pastrimi i…

 • Kjo kurë kthen aktivitetin seksual edhe nëse je në moshë të thyer
  Kjo kurë kthen aktivitetin seksual edhe nëse je në moshë të thyer

  Për kurimin e rasteve të dobësisë seksuale: Nevojitet 200 gr kokërr fare të zezë të shtypur (pluhur), 50 gr vaj ulliri, 100 gr dylli të shtypur (dyllë peme mashkull), 50 gr vaj fare të zezë, 50 gr vaj xhirxhiri (sallatë arabe, në anglisht rocket ose eatercress) si dhe 200 gr mjaltë i pastër. Këto përzihen…

 • Kundër dhimbjeve të kokës
  Kundër dhimbjeve të kokës

  Kundër dhimbjeve të kokës Një lugë [kafeje] çumçakiz arab hidhet në një gotë me çaj kamomili të zier duke u shoqëruar me një lugë [gjelle] mjalt të farës së zezë pihet sa herë qe kemi dhimbje koke.