Wednesday, 16/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • A është paraliza e gjumit e shkaktuar nga xhinët? ‘Jathuum’ (paralizë gjumi)
  A është paraliza e gjumit e shkaktuar nga xhinët? ‘Jathuum’ (paralizë gjumi)

  Pyetja: Motra jonë thotë: Unë vuaj shumë për sëmundjen e ‘Jathuum’ (paralizë gjumi). Dhe dëgjoj shumë njerëz që thonë se vuajnë shumë nga kjo sëmundje. Cili është burimi i kësaj sëmundjeje? A është fizike, psikike apo është nga xhinët? Dhe cila është mënyra për të larguar atë? Përgjigje: Unë nuk di asgjë të qartë në…

 • Ndryshimi mes lidhjes se pamundesise dhe dobesimit truperor
  Ndryshimi mes lidhjes se pamundesise dhe dobesimit truperor

  Ndryshimi mes lidhjes se pamundesise dhe dobesimit truperor E para lidhja  I lidhuri ndjen mundesi te plota per te pekedhelur gruan e tij.Kur eshte larg saj penisi vjen ne forme e nese afrohet tek ajo e deshiron te kryeje marredhnie tkurret penisi I tij dhe behet I pamundur per te kryer aktin E dyta pamundesia…

 • 4 Mënyra për t’u ruajtur nga sihri dhe syri i keq
  4 Mënyra për t’u ruajtur nga sihri dhe syri i keq

  Disa mënyra të tjera për t'u ruajtur nga magjia dhe syri i keq 1. Këshillimi i fëmijëve që të mos dalin pas perëndimit të diellit. Profeti (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të) thotë: "Kur të perëndojë dielli apo të errësohet, mbani dhe mos i nxirrni jashtë fëmijët tuaj, sepse shejtanët shpërndahen në këtë…

Rukje

Shendeti

Flini mjaftueshëm
Flini mjaftueshëm

Flini mjaftueshëm Një studim gjerman i kohëve të fundit ka treguar se gjumi ndihmon në përmirësimin e kujtesës. Gjumi nevojitet për shlyerjen e informatave afatshkurtre në mënyre që të krijohet hapësirë për informata të reja. Gjumi dhe nata janë një tjetër mëshirë dhe bekim nga Allahu, më Bujari:“Po mëshira e Tij u bëri juve natën…

Me Shume

Sëmundjet

 • Ankthi dhe jeta bashkekohore
  Ankthi dhe jeta bashkekohore

    Ankthi është sinonimi më adekuat i kohës bashkëkohore. Ekzistojnë shkaqe të shumta të ankthit, të dala nga kultura moderne që më të theksuarat prej tyre ndoshta janë komplikimet jetësore të nxjerra nga mjetet teknologjike dhe industria bashkëkohore. Padyshim se dy luftërat botërore që ndodhën në pjesën e parë të shek. XX., shtuan dozën e…

 • Maskë për mbylljen e poreve të mëdha
  Maskë për mbylljen e poreve të mëdha

  Më poshtë po ju rekomandojme një maske shumë të mirë për mbylljen e poreve të mëdha: 1 e bardhë veze 1/2 (gjysmë) luge lëng limoni 1/4 domate (në madhësi të vogël) Përgatitja: Pasi të keni pastruar të gjitha farëzat e domates, grijeni hollë në rende. Në një tas rrihni të bardhën e vezës, derisa të…

 • Gurët në tëmth(qeskën e të ithtit), pse shkaktohen?
  Gurët në tëmth(qeskën e të ithtit), pse shkaktohen?

  Gurët në tëmth(qeskën e të ithtit), pse shkaktohen? Formimi i gurëve në tëmth shkaktohet zakonisht nga një tepricë e madhe e kolesterolit në lëngun e tëmthit. Kur njeriu, p.sh., gjatë natës nuk ushqehet, lëngu (vreri) qëndron në qetësi në tëmth. Atëherë kolesteroli kristalizohet dhe pastaj formon gurë të ngjashëm me gurët e vegjël. Obeziteti(mbipesha) dhe…