Wednesday, 21/11/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Do te mjaftonte vetem surja “El Fatiha” per t’u kuruar me te nga çdo semundje e shpirtit dhe e trupit
  Do te mjaftonte vetem surja “El Fatiha” per t’u kuruar me te nga çdo semundje e shpirtit dhe e trupit

  Allahu i Madheruar thote: “Thuaj: “Ai (Kurani) është udhërrëfyes dhe shërim për besimtarët”. Por ata që nuk besojnë, janë të shurdhër dhe të verbër, njësoj si të thirreshin prej vendeve të largëta.” [Fussilet, 44] Dhe thote: “Ne shpallim nga Kurani atë që është shërim dhe mëshirë përbesimtarët e që mohuesve keqbërës u shton vetëm humbje.”…

 • Thuaje këtë lutje çdo ditë
  Thuaje këtë lutje çdo ditë

  اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ‏‎ ‎عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لا يَغْفِرُ ‏الذُّنُوبَ إِلا أَنْتَ All-llahume ente Rabbi la Ilahe il-la ente halakteni ve ene ‎ّabduke ve ene ‎ّala ‎ّahdike ve vaّdike mestetaّtu eّudhu…

 • Shërimi i semundjes me leximin e Kur’anit dhe lutjeve
  Shërimi i semundjes me leximin e Kur’anit dhe lutjeve

  I Dërguari i Allahut e ka përdorur leximin e Kur’anit dhe të lutjeve të veçanta, për sëmundjet të cilat ktyesisht nuk janë paraqitur me rrugë natyrore, siç janë për shembull, sihri ose hyrja e xhinit në ndonjë person. Madje, edhe vetë të Dërguarit të Allahut alejhi selam i kishte bërë sihr një hebre, siç transmeton…

Rukje

Shendeti

Nëse keni një dhimbje të fortë në gjunjë, kjo mënyrë e thjeshtë do t’ju japë lehtësim të menjëhershëm
Nëse keni një dhimbje të fortë në gjunjë, kjo mënyrë e thjeshtë do t’ju japë lehtësim të menjëhershëm

Dhimbja në gju mund të jetë vërtet e pakëndshme dhe të ndikojë në cilësinë e jetës tuaj të përditshme. Zakonisht, ajo është gjithashtu simptoma më e zakonshme e osteoartritit. Dhimbja vazhdon gjatë gjithë ditës dhe natës dhe pengon njerëzit e prekur nga kryerja e punëve të tyre të përditshme. Megjithatë, nëse mendoni që lehtesimi i…

Me Shume

Sëmundjet

 • Shpejton ngjitjen e thyerjeve
  Shpejton ngjitjen e thyerjeve

  Shpejton ngjitjen e thyerjeve: Gjella e përgatitur prej thjerrëze [lloj groshe e quajtur në arabisht ades], qepe, vezëve të ziera dhe një lugë të madhe të pluhurit [pudrës] së kokrrës së zezë. Në anën tjetër duhet bërë masazh vendet e afërta me ashtin e thyer që e pasojnë fashën [gjipsin] me vaj të kokrrës së…

 • Zemra dhe ngushtimi i damarëve të gjakut
  Zemra dhe ngushtimi i damarëve të gjakut

  Zemra dhe ngushtimi i damarëve të gjakut Pihet vaji i farës së zezë me çdo lloj lëngu të ngrohtë [si çaj, qumësht etj] sepse shkrin yndyrat dhe zgjeron damarët. Kjo mënyrë këshillohet pas buke sa herë që ka ngushtim në damarët e gjakut.

 • Për forcimin e muskujve të zemrës
  Për forcimin e muskujve të zemrës

  Për forcimin e muskujve të zemrës Nevojitet, kohë pas kohe, të merret një lugë mjaltë dhe të trazohet në një sasi më të vogël çaji nga lëvorja e shegës dhe të pihet ajo, sepse kjo mirë e forcon zemrën