Wednesday, 16/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Duaja që i çau tri palë Errësirat
  Duaja që i çau tri palë Errësirat

  Dëgjoni këtë dua madhështore e cila është Duaja që i çau tri palë Errësirat! Allahu nuk e refuzon duanë tënde nese e thua këtë: Thotë Muhamedi S.A.V.S : Pasha Atë që shpirti im është në duar të Tij, nuk bën dua muslimani (me këtë lutje), veç se Allahu i përgjigjet atij. Poashtu thotë: “A dëshironi…

 • Rukje nga Kurani dhe suneti (latinisht – shqip)
  Rukje nga Kurani dhe suneti (latinisht – shqip)

  Vijon teksti i rukjes prej Kurani dhe sunnetit.Allahu e befte te dobishme per te gjithe! .Bismillahi Rrahmani Rrahim 1.ELHAMDULILLAHI RABBIL ALEMIN ERRAHMANI RRAHIM MALIKI JEUMIDDIN IJJAKE NABUDU VE IJJAKE NESTEIN IHDINA SSIRATAL MUSTEKIM SIRATAL-LEDHINE EN AMTE ALEJHIM GAJRIL MAKDUBI ALEJHIM VELE DDALIN 1. Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit! 2.Falënderimi i takon All-llahut 3. Zotit…

 • Lutjet kryesore për identifikimin dhe shkatërrimin e sihrit
  Lutjet kryesore për identifikimin dhe shkatërrimin e sihrit

    Falënderimi i qoftë Allahut, Zotit të botëve. O Zot, Ty të përket i gjithë falënderimi, i hapur dhe i fshehtë. O Zot, Ty të përket i gjithë falënderimi, o Ti që je Një i Vetëm në pushtetin dhe sundimin tënd dhe je veçuar me madhështi dhe fuqi absolute. Krijove e urdhërove, Ti nuk zhdukesh…

Rukje

Shendeti

Ftoi,recetat dhe dobite e gjetheve te tyre
Ftoi,recetat dhe dobite e gjetheve te tyre

Ftoi eshte i ushqyeshem: ai permban vitamina A dhe C, sheqerna, pektine, acide, kripera minerale (kalium etj.). Fruti i ftoit eshte i pasur me lende aromatike, qe ia shtojne vleren. Ftoi ka veti rrudhese dhe, per kete qellim, eshte perdorur qe ne kohet e lashta. Perdoret kunder diarrese, dizenterise dhe te vjellave. Perdorim te mire…

Me Shume

Sëmundjet

 • Shpejton ngjitjen e thyerjeve
  Shpejton ngjitjen e thyerjeve

  Shpejton ngjitjen e thyerjeve: Gjella e përgatitur prej thjerrëze [lloj groshe e quajtur në arabisht ades], qepe, vezëve të ziera dhe një lugë të madhe të pluhurit [pudrës] së kokrrës së zezë. Në anën tjetër duhet bërë masazh vendet e afërta me ashtin e thyer që e pasojnë fashën [gjipsin] me vaj të kokrrës së…

 • Ilaç natyral kundër anemisë
  Ilaç natyral kundër anemisë

  Ilaç natyral kundër anemisë Të përgatitet një masë prej gjysmë kilogrami mjaltë dhe gjysmë kilogrami arra të bluara dhe lëng nga një limon. Të përzihet gjithçka mirë dhe tri herë në ditë ta hani nga një lugë.

 • Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus)
  Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus)

  Duke pare rendesine e madhe te pastrimit te kolonit nga papastertite dhe mbetjet po tregojne disa menyra te pastrimit te zorres se trashe. Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus).Kjo fare shkakton diare te forta ndoshta dhe vjellje. Eshte pastrues mjaft i mire i zorres. Perdoren 7 kokrra per 21 dite. Pastrimi i…