Tuesday, 22/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

Rukje

Shendeti

Sëmundjet

 • Limoni dhe pagjumësia
  Limoni dhe pagjumësia

  LimoniZieni dhjetë lugë me lëvore të limonit me një litër ujë. E lini të qëndrojë për dhjetë minuta. Para se të flini mbushni vaskën me ujë të ngrohtë, shtoni gjithë çajin dhe futuni dhe qëndroni për 20 minuta.

 • Duhma e keqe nga goja
  Duhma e keqe nga goja

  Duhma e keqe nga goja Nevojitet dy lugë mjaltë të përzihen në ujë, e mandej të vendoset në zjarr derisa të vloj dhe të krijohet avulli, dhe atëherë duhet thither avullin përmes hinkës që kthehet mbrapshtë mbi enë. Kjo përsëritet disa herë, e bashkë me këtë rregullisht përtypet dylli i bletës. Pas disa ditësh do…

 • Tularemia
  Tularemia

  Tularemia është një infeksion i minjve dhe brejtësve. Përhapet tek njerëzit nga kontakti me kafshën e sëmurë. Mund të transmetohet dhe nga vektorë të tillë si mizat,mushkonjat dhe këpushat. Ka marrë emrin nga vendi Tulare County,Kaliforni. Shkaqet: Tularemia shkaktohet nga bakteri  Francisella tularensis. Njerëzit mund ta marrin sëmundjen nëpërmjet: Kafshimit të një mushkonje ,mize kali…