Sexta-feira, 28/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Camcakëzi më i shëndetshëm në botë

Camcakëzi më i shëndetshëm në botë

temjan camcakez

Përshkrimi botanik: Cumcakizi arab lulëzon në prill dhe maj. Arrin 8 metra lartësi. Gjëndet pranë vëndeve të banuara dhe në toka të forta dhe të zeza, të freskëta e me lagështirë. Njihet që në lashtësi për cilësitë e tij mjekësore. Ai mbillet në male të larta. Shija e tij është pak e idhët. Ky çumçakiz njihet si çumçakizi arab mashkull.
Përhapja gjografike: Eshtë një bimë në përgjithësi e rrallë e cila rritet në Arabinë Saudite, Somali, Sudan, në Afrikën qëndrore dhe atë lindore.


Vetitë shëruese: Ndihmon memorien dhe aftësinë për të kuptuar, kundra dhimbjeve të barkut, përmirëson të parin, forcon sistemin imunologjik, kundër puçrave të qelbëzuara, kundër dhimbjeve në veshka, kundër infeksioneve të trajtit urinar, rrit imunitetin tek të fëmijët, ndihmon në shërimin e turberkulozës, gjakderdhjes, dhëmbjes së barkut dhe diaresë, ndihmon tretjen e ushqimit, eliminon gazrat, papapengon përhapjen e të thatëve, kundër dobësisë seksuale, ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, shëron zërin e ngjirur, është i dobishëm kundër haresës, ndihmon aparatin e frymëmarrjes, kundër vjelljes, forcon stomakun, kundër dhimbejve të kokës dhe reumatizmës, kundra barkëqitjes.

(Visited 436 times, 1 visits today)
Top