Quinta-feira, 23/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Calendula officinalis (kalandula mjeksore)

Calendula officinalis (kalandula mjeksore)

kalendula
Calendula officinalis (kalandula mjeksore)

Permbajtja: saponine, karotenoide, esence, falvonoide,poliacetilenike, substancave mucilagjinoze etj.
Efekti:
– ka veti antibiotike
– antimikrobatike
– qetesuese dhimbjesh dhe sëmundjeve te melçise
– pezmatimit te mukozes se gojes dhe fytit
– lirojne ngercin e muskulatures se lemuar
– kunder plagëve kronike
– pezmatimit te nyjeve
– kundër mykut të lekures
– sheron plaget nga djegjet
– ulqerat e kembeve etj

Calandula Oili (vaj kalandule)

Vaji i kalandules perdoret kunder: lekures se irituar, alergjis, thumbimit te insekteve, djegieve – Pothuajse per te gjitha semundjet e lekures, duke perfshire aknet, plaget, seborren, psoriasin, dermatin atopik dhe infeksione te tjera te lekures – perdoret edhe per lekuren e ndieshme te femijeve si dhe per hemorroide dhe venat me variçe,eshte i sigurt edhe në praktiken pediatrikn. Reagimet alergjike jane shumë te rralla.
Recete per te bere vaj kalandule
perberesit:
200 gram petale
1 litër e vajit te ullirit

Pergatitja:

Zgjidhni petale te medha me ngjyre portokalli.

Lulet i vendos ne kavanoze dhe i mbulon me vaj ulliri pastaj i mbylle me kapak.
Kavanozen e len ne rreze dielli të qendroje 3-4 jave dhe i tunde here pas here.
Pas kesaje kohe vajin se bashku me lule duhet kulluar permes napes se paster.

Vajin e filtruar e zbraze ne shishe te vogla te erreta dhe e mban ne vend te ftofte.